Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|

Odbiór dnia wolnego za święto w sobotę. W tym roku zdarzy się jeszcze jeden taki przypadek

5
Podziel się

Przypadające na 1 maja Święto Pracy jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Jednak w 2021 roku przypada na sobotę, dlatego też zgodnie z prawem pracownicy etatowi odbiorą je w innym dniu. Taka sytuacja w tym roku zdarzy się jeszcze raz.

Odbiór dnia wolnego za święto w sobotę. W tym roku zdarzy się jeszcze jeden taki przypadek
Odbiór dnia wolnego za święto w sobotę. W 2021 roku taki przypadek zdarzy się jeszcze pod koniec roku. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDYoKITF

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę reguluje Kodeks pracy. Czytamy tam, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin".

Jak rozumieć ten zapis? Pracodawca musi wyznaczyć pracownikowi dzień wolny za święto, które mogłoby mu przejść koło nosa. "Obniżać wymiar czasu pracy o 8 godzin" oznacza ni mniej, ni więcej, lecz dodatkowy dzień wolny, ponieważ standardowy wymiar czasu pracy to 5 dni w tygodniu po 8 godzin.

Przeważnie to pracodawcy odgórnie decydują, kiedy będzie można odebrać dodatkowy wolny dzień. Najczęściej wszyscy pracownicy otrzymują ten sam termin. Są jednak firmy, gdzie jest to niemożliwe, dlatego odbiór dnia wolnego należy ustalić z przełożonym.

bDYoKITH
Zobacz także: Rachunek od państwa. Blisko 30 tys. zł na głowę

Święto Pracy w sobotę

Początek maja już od lat kojarzy się z grillowaniem i dodatkowym urlopem. Wszystko przez to, że na 1 i 3 maja przypadają dni ustawowo wolne od pracy. Wystarczy zatem wziąć dzień wolnego 2 maja i można w ten sposób "załatwić" sobie dłuższy weekend.

bDYoKITN

Tegoroczne Święto Pracy (czyli święto obchodzone 1 maja) przypada jednak na sobotę. Dlatego też taka sytuacja uprawnia Polaków do dodatkowego dnia wolnego.

W tym roku pojawiła się możliwość przedłużenia majówki. Odbierając dzień wolny 30 kwietnia lub 4 maja zyskać czwarty dzień wolny. Niektórzy pracodawcy zdecydowali się na ten krok. W money.pl pisaliśmy już, że na przedłużoną majówkę ruszą przede wszystkim urzędnicy.

W tym roku jeszcze jeden taki przypadek

1 maja nie jest ostatnim świętem w tym roku, które wypada w weekend. Taka sama sytuacja czeka nas w grudniu.

bDYoKITO

W sobotę wypada pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia). To oznacza, że za ten dzień pracodawcy również będą musieli dać wolne pracownikom w inny dzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYoKIUi
prawo
rynek pracy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Mr X
4 dni temu
W normalnym kraju ilość godzin pracy w roku jest taka sama i ilość dni wolnych też. Jeśli święto wypada w sobotę to wolny jest piątek, jeśli w niedziele to wolny jest poniedziałek. Proste i na temat, a u nas pracownik myśli że pracuje jeden dzień za darmo albo pracodawca że płaci w danym roku dodatkowo za dzień wolny. Ustalić że many 26 dni urlopu i 11 dni urlopu świątecznego. Parlament do pracy
fric
4 dni temu
Prawo pis
Pfff
7 dni temu
N9 to ti juz jest jakaś paranoja. Skoro swieto wypada w sobote albo w niedziele to masz wolne na świętowanie. To juzcszczyt wszystkiego przyznawać dodatkowy dzień wolnego.
bDYoKIUj
Waldek 14l
1 tyg. temu
Święta wypadające w dni wolne od pracy powinny zasilać pulę dni urlopowych dla pracownika. Wtedy było by jasno i przejrzyście , a na dodatek pracownik mógłby wykorzystać ten dzień kiedy chce.
Ola
1 tyg. temu
Zgodnie z kodeksem pracy nie można odebrać sobotniego święta 01.05 w dniu 30.04, bo nie nabyliśmy jeszcze prawa do odbioru tego dnia. Teoria a praktyka to dwie różne rzeczy, ale wg kodeksu, to błąd. I PIP może nałożyć karę na zakład pracy.