Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odliczenie VAT – w jaki sposób odliczać można podatek VAT?

1
Podziel się:

Czynny płatnik podatku od towaru i usług, który kupił jakiś towar albo zamówił usługę, której wykonanie jest niezbędne dla wykonania przez niego czynności, które są opodatkowane podatkiem VAT, ma prawo do odliczenia VAT. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Przekonaj się, co zrobić, żeby odliczenie VAT w twoim przypadku stało się faktem.

Czynnikiem wpływającym na możliwość odliczenia VAT są istotne przy sprzedaży mieszanej grupy zakupów
Czynnikiem wpływającym na możliwość odliczenia VAT są istotne przy sprzedaży mieszanej grupy zakupów (Fotolia, v.poth)
bEJLtqJh

Co zrobić, żeby odliczać VAT?

W celu odliczania podatku VAT przede wszystkim należy być zarejestrowanym jako czynny podatnik VAT w urzędzie skarbowym. Dokonuje się tego na formularzu VAT-R.

Odliczanie VAT i prawo do niego ma ścisły związek z wykonywanymi przez podatnika i opodatkowanymi czynnościami. W związku z tym przedsiębiorca powinien dokładnie zakwalifikować zakup do konkretnych czynności, które pozwalają mu na prowadzenie firmy.

bEJLtqJj

Gdy zakupione towary lub usługi służą do celów wykonywania czynności, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia należnego podatku, jak i tych czynności, w stosunku do których podatnik nie ma takiego prawa, obowiązuje możliwość częściowego odliczenia podatku VAT. Niech przykładem będzie sprzedaż telefoniczna towarów nowych i używanych. Towary nowe są oczywiście objęte jakąś wysokością podatku VAT. Natomiast towary z drugiej ręki są zwolnione z podatku VAT. Wówczas przedsiębiorca z kosztów ponoszonych przez siebie na rozmowy telefoniczne musi wyodrębnić te, które wykonano w celu sprzedaży opodatkowanej.

Jednak takie zadanie, jak nietrudno się domyślić, jest bardzo trudne. Dlatego w ustawie o VAT przewidziano zapis, że podatnik może obniżyć wysokość należnego podatku o część kwoty, którą można w sposób proporcjonalny przypisać czynnościom, co do których podatnik ma prawo do obniżenia kwoty należnego podatku VAT.

Taką proporcję ustala się zgodnie z obrotem sięgającym poprzedniego roku podatkowego. Proporcja to roczny obrót z tytułu dokonywanej czynności pozwalającej na obniżenie wysokości podatku dzielony przez roczny obrót całkowity (zarówno opodatkowany VAT, jak i z niego zwolniony). Wówczas otrzymuje się wynik zaokrąglony do najbliższej liczby całkowitej.

Odliczenie VAT a obrót

Do policzenia obrotu bierze się pod uwagę kwoty netto. Nie wlicza się do niego środków trwałych, a także wartości niematerialnych.

bEJLtqJp

W przypadku prowadzenia w swojej firmie sprzedaży mieszanej należy odpowiednio wydzielić grupy zakupów.

  • Pierwszą powinny być te, które są związane wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi, które mają prawo do odliczenia VAT.
  • Druga grupa zakupów to te, które wiążą się z czynnościami nieopodatkowanymi, które nie umożliwiają odliczenia VAT.
  • Trzecia grupa jest mieszana, są to zakupy związane zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i nieopodatkowanymi, przy których nie ma możliwości wydzielenia części wydatków, wiążącą się jedynie z pierwszą lub z drugą grupą.
  • Czwarta grupa dotyczy czynności opodatkowanych i nieopodatkowanych, przy których nie da się ustalić faktycznej wartości związanej wyłącznie z jedną spośród grup.

Odliczenie VAT to dość skomplikowany dział wiedzy, dlatego w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest się zdać na wiedzę i doświadczenie profesjonalnego biura księgowego, aby nie popełnić błędu, który zmuszał będzie cię do zwrotu podatku wraz z odsetkami karnymi.

bEJLtqJK
KOMENTARZE
(1)
m-53
3 lata temu
Liczymy proporcję w/g wzoru pani redaktor. Dla uproszczenia obrót całkowity 1000, a opodatkowany 490. Dzielimy zatem 490/1000=0,49. Najbliższa liczba całkowita (zaokrąglenie) wynosi 0. A więc nie odliczymy ani grosza VAT xD. W pełni zgadzam się z ostatnim zdaniem - dla niektórych to zbyt trudne i nie powinni się chwalić swoim poziomem arytmetyki.