Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odmrażanie gospodarki zachęciło Polaków do zakładania nowych przedsiębiorstw

W maju nastąpiło odbicie w liczbie zarejestrowanych nowych przedsiębiorstw przez Polaków. W efekcie odmrażania gospodarki nad Wisłą założono niemal 80 proc. więcej biznesów niż w kwietniu. Jednak spółek powstało tylko o 10 proc. więcej w tym samym okresie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adobe Stock)
Odmrażanie gospodarki wywołało pewien optymizm wśród polskich przedsiębiorców (zdj. ilustracyjne).

Wraz z kolejnymi etapami luzowania obostrzeń Polacy chętniej zakładali nowe firmy - informuje "Puls Biznesu". Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), na które powołuje się dziennik, wynika, że odbicie widać szczególnie w przypadku indywidualnych działalności gospodarczych, których w maju pojawiło się 18,4 tys.

To wynik lepszy od kwietniowego niemal o 80 proc. W kwietniu bowiem zarejestrowano 10,3 tys. nowych firm jednoosobowych.

"PB" podaje, że majowe rezultaty można porównywać z tymi z marca, kiedy to założono 18,9 tys. indywidualnych działalności gospodarczych. Pierwszej połowy tamtego miesiąca nie objęło jednak zamrożenie gospodarki.

Zobacz też: Wzrost podatków i likwidacja trzynastek. Strategia na wyjście z kryzysu

Różnicę przy zapale w zakładaniu nowych firm widać przy porównaniu danych z lat ubiegłych. Majowy wynik z tego roku jest o 35 proc. niższy, niż choćby z analogicznego okresu rok wcześniej, kiedy to powstało 28,4 tys. działalności.

Znacznego odbicia nie widać także w przypadku nowych spółek. W maju w KRS zarejestrowano ich 3,2 tys. W porównaniu z kwietniem liczba nowych spółek wzrosła o 10,3 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-06-2020

KamilKolejny dobry efekt tarczy i działań rządu, brawo.

24-06-2020

RafałTe liczby są zaskakujące, a co na to opozycja? Dalej będą mówić, że rząd sobie nie radzi.

24-06-2020

LukasW takim tempie to szybko zażegnamy kryzys. Dobrze, że ludzi to zmotywowało do zakładania własnych firm.

Rozwiń komentarze (32)