Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
03.02.2020 06:46

Oferty pracy z podaną wysokością wynagrodzenia. Projekt jest już w Sejmie

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zaproponowali nowy obowiązek dla przedsiębiorców. Według ich pomysłu pracodawca miałby obowiązek podawania wynagrodzenia w ofertach pracy. Przeciwko temu pomysłowi jest szereg organizacji pracodawców oraz organów państwowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Obowiązek podawania wysokości płacy brutto w ofertach pracy prawdopodobnie przepadnie.

Swój sprzeciw wobec nowego projektu ustawy wyraziły m.in. Główny Inspektor Pracy, Sąd Najwyższy, prokurator krajowy, NSZZ "Solidarność", a także przedstawiciele biznesu: Lewiatan, Pracodawcy RP oraz Business Centre Club (BCC). Poniedziałkowy "Puls Biznesu" wskazuje, że PiS mające większość w Sejmie odrzuci projekt.

- Oficjalnego stanowiska klubu PiS wobec tego projektu jeszcze nie ma, jednak jest szereg poważnych wątpliwości. Proponowany obowiązek, za którego złamanie pracodawcom groziłaby grzywna, jest bardzo restrykcyjny i uderza np. w prawo do prywatności. Rodziłby on ponadto mnóstwo problemów praktycznych – powiedział Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS, członek sejmowej komisji kodyfikacyjnej, cytowany przez "PB".

Wróblewski nie dał jednoznacznej gwarancji, co do przyszłości projektu. Jednak wskazał, że jego "intuicja" podpowiada mu, że ugrupowanie rządzące nie poprze projektu.

Zobacz też: To będzie test z gospodarki dla PiS. Ekspert nie kryje zaskoczenia

Projekt ustawy o obowiązku umieszczania wynagrodzenia brutto w ofertach pracy, trafił do Sejmu w połowie grudnia 2019 roku. Został skierowany do pierwszego czytania.

Polscy przedsiębiorcy czują się dyskryminowani przez francuskie służby.
Francuska inspekcja gnębi polskie firmy. "Za najmniejsze przewinienia stosuje się najsurowsze kary"

Zdaniem autorów nowe zapisy w Kodeksie pracy zniwelowałyby ryzyko dyskryminacji płacowej, utrudniły narzucanie krzywdzących warunków w czasie rekrutacji. Nowy obowiązek nałożony na pracodawców miałby też ułatwić wybór najdogodniejszej oferty dla przyszłego pracownika.

Donald Tusk dla BBC: Jest życie po brexicie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, rynek pracy, oferty pracy, praca, pracodawcy, przedsiębiorcy, koalicja obywatelska, sejm, pis, bartłomiej wróblewski, msp
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-02-2020

HRTak jest wszędzie na Świecie ! Brawo !

03-02-2020

kikaprzecież wiadomo ze to nie przejdzie.. już o tym rano pisali w necie... polskim Januszom biznesu nic się nie podoba i nic nie opłaca...

03-02-2020

ellajestem zdziwiona ,że tak wiele instytucji państwowych jest przeciwnych. Nie rozumiem skąd ten sprzeciw. Osobiście uważam,że informacja o wysokości … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (188)