Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Oskładkowanie umów zleceń już od przyszłego roku. Wiceminister rozwiewa wątpliwości

19
Podziel się

Od 1 stycznia 2022 roku wszystkie umowy cywilnoprawne mają zostać oskładkowane - podał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Resort pracuje już nad nowymi przepisami.

Oskładkowanie umów zleceń już od przyszłego roku. Wiceminister rozwiewa wątpliwości
Oskładkowanie umów zleceń od początku 2022 roku. Na zdjęciu wiceminister Stanisław Szwed. (money.pl, money.pl)
bDIGdgoR

Ze słów wiceministra Szweda wynika, że resort niedługo przedstawi projekt ustawy regulujący tę kwestię. Po zmianach oskładkowane będą wszystkie umowy zlecenia.

- Takie uporządkowanie systemu byłoby kolejnym krokiem w kierunku likwidacji nadużywania innych niż umowa o pracę form zatrudnienia. Wyrównałoby także warunki konkurencyjne na rynku - tłumaczy wiceminister Szwed w rozmowie z "DGP".

A co z umowami o dzieło? Szwed podkreślił, że nałożenie składek na taki rodzaj umów obecnie nie jest rozpatrywany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Przynajmniej na razie.

bDIGdgoT
Zobacz także: Bunt przedsiębiorców. Tanajno: Oceniam, że ok. 60-70 proc. otwartych lokali nie miało jeszcze wizyty sanepidu lub policji

Stanisław Szwed podkreślił, że ustawa nakładająca składki na umowy zlecenia pojawi się w niedługim czasie. Przed tygodniem w Biuletynie Informacji Publicznej KPRM pojawił się "projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw".

bDIGdgoZ

W wykazie możemy wyczytać, że chodzi m.in. o "ujednolicenie zasad objęcia ubezpieczeniami społecznymi", a także o ustalenie "uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz ich wypłaty". Dlatego też zapytaliśmy resort, czy to ten projekt ustawy zawiera zapisy dotyczące oskładkowania umów zlecenia.

W odpowiedzi biuro prasowe resortu podkreśliło, że wspomniany projekt "nie przewiduje oskładkowania umów zlecenia oraz umów o dzieło".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIGdgpu
Źródło:
KOMENTARZE
(19)
Okradany
miesiąc temu
Jesteś takim samym złodziejem jak twoi koledzy partyjni! Niedość, ze płace wielokrotnie wyższe składki niż przeciętny człowiek, to jeszcze nie mogę korzystać z usług lekarzy specjalistów, bo trzeba czekać na zabieg miesiącami. Muszę opłacać sobie prywatne ubezpieczenie, żeby się leczyć!!! W kraju prawa, za nieudolność systemu ubezpieczeń społecznych, wszystkie składki zostałyby mi zwrócone. A tak, dalej okradacie pracowników.
mnmn
miesiąc temu
Masło maślane... Czyli co ma wynikać z tych hipotetycznych regulacji? Przecież umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną...
niki
miesiąc temu
za te składki lepiej się wyleczysz prywatnie nż na ubezpieczenie
bDIGdgpv
Kokoszanel
miesiąc temu
Ok, ale rozumiem, ze jak ktoś będzie miał umowę o prace i zlecenie to zasiłek chorobowy i macierzyński będzie wówczas przysługiwał z obu? Jeśli nie, to cmoknijcie się w tyłek, zakładam działalność i tyle będzie z tych Waszych skladek
Pracownik
miesiąc temu
Ministerstwo rozdawania pieniedzy aktywnie patrzy skąd najpierw je zabrać, jak zwykle
...
Następna strona