Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
12.02.2020 17:40

Paragon czy faktura? Nowe przepisy wprowadzają chaos

Sprzedawcy nie wiedzą, jak stosować nowe przepisy dotyczące tzw. faktur uproszczonych. I obawiają się, że będą musieli płacić podwójny podatek VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nowe przepisy dotyczące paragonów wprowadziły chaos wśród sprzedawców i przedsiębiorców (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", od stycznia funkcjonują nowe przepisy. W uproszczeniu: przy niedużych zakupach wystarczy poprosić sprzedawcę o wpisanie numeru NIP na paragon.

Taki paragon z numerem NIP można ewidencjonować w firmie bez konieczności tradycyjnej faktury. Mimo to niektórzy przedsiębiorcy zgłaszają się do sklepów lub stacji benzynowych z prośbą o wystawienie faktury na podstawie paragonu z NIP-em.

I tu zaczyna się chaos. Sprzedawcy nie wiedzą bowiem, czy mogą taką fakturę wystawić. I czy nie będzie się to wiązało z koniecznością zapłaty podwójnego podatku.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Resort finansów nie ułatwia sprawy, bo odpowiedzi ministerstwa nie są jednoznaczne. Najpierw utrzymywało, że "nie ma konieczności" wymiany paragonu na fakturę, a drugie były już bardziej zdecydowane. "Brak jest uzasadnienia na dodatkowe potwierdzenie zakupu zwykłą fakturą" - brzmiała odpowiedź na pytania "DGP".

Już ponad 4 mln Polaków posiada Profile Zaufane umożliwiające im załatwianie spraw urzędowych bez wstawania od biurka.
Mniej haseł i łatwiejsza obsługa. Polacy pokochali Profil Zaufany

A to oznacza, że formalnie od wystawienia drugiej faktury należałoby po raz drugi zapłacić podatek. I nie ma tu znaczenia, że za tę transakcję sprzedawca oddał już pieniądze skarbówce.

W tym roku pojawiły się spore nowości w ulgach i odliczeniach.
Podatki 2020. Mamy aż trzy nowe ulgi. Sprawdzamy, co można odliczyć w rozliczeniu za 2019

To budzi wątpliwości sprzedawców. Podobnie jak brak danych kontrahenta na paragonie z numerem NIP. A brak danych może powodować problemy przy generowaniu Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, vat, podatek vat, faktura, paragon, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2020

Dr. CiastkoKraj absurdu. Tu nic nie moze byc latwe i przejrzyste, a wszystko robione hest tak, zeby Cie ograbic i zrobic z Ciebie zlodzieja i oszusta … Czytaj całość

12-02-2020

ab negatioChodzi tylko o to , zeby inspektor skarbówki w każdej sytuacji miał haka na kontrolowanego. Tylko o to. O nic więcej.

13-02-2020

KsięgowaPo 25 latach wykonywania zawodu księgowej , po raz pierwszy stwarza mi problem zrobienie rocznego PIT. To są skutki wprowadzania zmian w trakcie roku … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (124)