Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|
aktualizacja

Piątka PiS dla przedsiębiorców. Szykują się spore zmiany w ZUS - ustalił money.pl

423
Podziel się:

W sobotę kolejna konwencja i kolejne zmiany w prawie szykowane przez PiS. Premier Mateusz Morawiecki ma zaprezentować "Piątkę PiS dla przedsiębiorców" - ustalił money.pl. Według naszych informacji w Katowicach ujawniony zostanie nowy sposób liczenia ZUS dla mikrofirm.

Mateusz Morawiecki w Katowicach zaprezentuje piątkę PiS dla przedsiębiorców.
Mateusz Morawiecki w Katowicach zaprezentuje piątkę PiS dla przedsiębiorców. (KPRM, Adam Guz/KPRM)

Temat ZUS stał się w ostatnim czasie jednym z gorętszych w kampanii wyborczej. Premier już dwa tygodnie temu zapowiedział, że szykuje zmiany i odejście od płacenia go ryczałtem. Jak ustalił money.pl, w Katowicach podczas konwencji PiS poznamy szczegóły reformy.

Obecnie większość z około dwóch milionów przedsiębiorców płaci na ZUS 1316 zł. W przyszłym roku ma się to zmienić. PiS chce rozszerzyć ulgi dla osób na tak zwanej małej działalności gospodarczej. Dziś płacą oni nie ryczałtową opłatę, ale stawkę uzależnioną od ich przychodu. Ta zasada powoduje jednak, że większość firm jest z preferencyjnego liczenia składek wykluczona.

Zdarza się, że mają np. 8 tys. zł przychodu, czyli sprzedaży, ale na czysto zarabiają jedynie 2 tys. zł. ZUS pożera więc praktycznie cały ich zarobek.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowe stawki ZUS? Ekonomista ma pomysł

Według naszych informacji PiS chce to zmienić. Po pierwsze zwiększony zostaną limit przychodu. Ma wzrosnąć z 5250 zł do ponad 10 tys. zł miesięcznie. Druga zmiana polegać będzie na dodaniu limitu w postaci już nie przychodu, ale dochodu. Na zmniejszonym ZUS skorzystają osoby, które zarabiają miesięcznie do ok. 5,5 tys. zł - ustalił money.pl.

I tak na przykład przedsiębiorca mający dotąd dochód w wysokości 3000 zł, zapłaci ZUS mniejszy o ok. 400 zł. Jego składki z obecnych 1316 zł spadną do ok. 900 zł.

Zasady nowego ZUS premiować mają osoby o średnich dochodach. Ci zarabiający powyżej 5,5 tys. zł nie zyskają już praktycznie nic.

Według naszych informacji na zmianach skorzystać ma ok. 250 tys. mikroprzedsiębiorców.

Masz newsa, filmik, zdjęcie? Wyślij na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(423)
aa
3 lata temu
jak bardzo to jest wiarygodne (że oprócz tego nie podniosą dla tych co mają >10tyś) niech świadczy fakt, że mówią ze w 2020 będize 13sta emerytura, a w budżecie który przegłosowali nie ma o tym ani słowa.
Realista
3 lata temu
PIS ze strachu kupczy obietnicami a ciemnogród wyciąga łapy i nie myśli skąd na to brać! Za obietnice PIS zapłaci każdy nawet ten , który skorzysta na zmniejszeniu ZUS , a później płacz bo emerytura niska.Ludzie zacznijcie w końcu myśleć!
Przedsiębiorc...
3 lata temu
Ci za bezczelny typ. W Polsce przedsiębiorcy nie są tak pazerni jak na zachodzie. Często spotyka się jeszcze marże 3, 5, 10% w wielu sektorach biznesu. 10 tys przychodu to patologicznie niska granica. Zyskają tylko osoby wypędzone z umowy o pracę na własną działalność.
Działalność
3 lata temu
A co z tymi którzy pracują na etacie i mają działalność?Dlaczego 2 razy muszą płacić składkę zdrowotną?
Fabian
3 lata temu
Premier to recydywista już 2 razy był karany za kłamstwa.
...
Następna strona