Notowania

zus
20.09.2019 19:45

Piątka PiS dla przedsiębiorców. Szykują się spore zmiany w ZUS - ustalił money.pl

W sobotę kolejna konwencja i kolejne zmiany w prawie szykowane przez PiS. Premier Mateusz Morawiecki ma zaprezentować "Piątkę PiS dla przedsiębiorców" - ustalił money.pl. Według naszych informacji w Katowicach ujawniony zostanie nowy sposób liczenia ZUS dla mikrofirm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Mateusz Morawiecki w Katowicach zaprezentuje piątkę PiS dla przedsiębiorców. (Fot: Adam Guz/KPRM)

Temat ZUS stał się w ostatnim czasie jednym z gorętszych w kampanii wyborczej. Premier już dwa tygodnie temu zapowiedział, że szykuje zmiany i odejście od płacenia go ryczałtem. Jak ustalił money.pl, w Katowicach podczas konwencji PiS poznamy szczegóły reformy.

Obecnie większość z około dwóch milionów przedsiębiorców płaci na ZUS 1316 zł. W przyszłym roku ma się to zmienić. PiS chce rozszerzyć ulgi dla osób na tak zwanej małej działalności gospodarczej. Dziś płacą oni nie ryczałtową opłatę, ale stawkę uzależnioną od ich przychodu. Ta zasada powoduje jednak, że większość firm jest z preferencyjnego liczenia składek wykluczona.

Zdarza się, że mają np. 8 tys. zł przychodu, czyli sprzedaży, ale na czysto zarabiają jedynie 2 tys. zł. ZUS pożera więc praktycznie cały ich zarobek.

Obejrzyj: Nowe stawki ZUS? Ekonomista ma pomysł

Według naszych informacji PiS chce to zmienić. Po pierwsze zwiększony zostaną limit przychodu. Ma wzrosnąć z 5250 zł do ponad 10 tys. zł miesięcznie. Druga zmiana polegać będzie na dodaniu limitu w postaci już nie przychodu, ale dochodu. Na zmniejszonym ZUS skorzystają osoby, które zarabiają miesięcznie do ok. 5,5 tys. zł - ustalił money.pl.

I tak na przykład przedsiębiorca mający dotąd dochód w wysokości 3000 zł, zapłaci ZUS mniejszy o ok. 400 zł. Jego składki z obecnych 1316 zł spadną do ok. 900 zł.

Jarosław Kaczyński i PiS już mają plan na 14. emeryturę. Sam prezes PiS się na nią nie załapie
PiS sięga do kieszeni, tworzy nowy program. Nawet 2,5 tys. zł dodatków dla seniorów

Zasady nowego ZUS premiować mają osoby o średnich dochodach. Ci zarabiający powyżej 5,5 tys. zł nie zyskają już praktycznie nic.

Według naszych informacji na zmianach skorzystać ma ok. 250 tys. mikroprzedsiębiorców.

Masz newsa, filmik, zdjęcie? Wyślij na #dziejesie

Tagi: zus, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2019

JolaJestem kobieta i rocznik 1972 żałuje ze za moich czasów młodości nie było władzy jak PiS ja urodziłam trójkę dzieci i nigdy nie otrzymałam żadnego … Czytaj całość

20-09-2019

rozważnaLudzie co z wami się dzieje, nic wam się nie podoba, w końcu ktoś myśli o przedsiębiorcach o zwykłych ludziach którzy ciężko pracują zamiast wspierać … Czytaj całość

20-09-2019

P49Ten Morawiecki to jednak jest geniuszem ekonomicznym. W kilka dni zaprojektował, policzył i wymyślił wszystko aby ułatwić żecie przedsiębiorcom. Przed … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (422)