Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

PIT-28 online. Kto go składa?

0
Podziel się:

PIT-28 dotyczy rozliczania przychodów na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Taki model rozliczenia dozwolony jest w przypadku prowadzących samodzielną działalność gospodarczą, wspólników spółek, a także tych, którzy rozliczają przychody z najmu i podnajmu.

W rozliczeniu PIT-28 nie mogą wspólnie rozliczać się małżonkowie
W rozliczeniu PIT-28 nie mogą wspólnie rozliczać się małżonkowie (Forum, Krystian Maj)

Podatnik składa [PIT-28]
((https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jak-wypelnic-pit-28,155,0,2238363.html) do końca stycznia kolejnego roku za bieżący rok podatkowy o ile do 20 stycznia roku podatkowego podatnik zgłosił, że będzie się rozliczał ryczałtem. Jeśli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku, to takie zawiadomienie powinno się złożyć nie później niż w dniu, w którym uzyskiwany jest pierwszy przychód. Jeśli w poprzednich latach podatnik korzystał z takiej formy opodatkowania, to oświadczenie na kolejny rok nie będzie wymagane.

Kto składa PIT-28?

PIT-28 składają:

  • prowadzący indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą, która jest rozliczana ryczałtowo;
  • prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub też spółki jawnej;
  • osiągający przychody pochodzące z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy albo innych podobnych umów, o ile nie są one zawierane w ramach działalności gospodarczej.

W przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody, które wykluczają możliwość skorzystania z ryczałtu, to musi on złożyć PIT-36, a także jako dodatkowy formularz PIT-28 za okres, w którym prowadzona była działalność ryczałtowa. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nie mamy w ogóle do czynienia z możliwością prowadzenia działalności na ryczałcie za określony rok. W takiej sytuacji tracimy prawo do tego, by rozliczać się ryczałtowo. Jeśli podatnik przekroczy 150 000 euro przychodów, to za dany rok składa PIT-28. Jednak już w następnym roku nie może się rozliczyć na zasadzie ryczałtu.

PIT-28 nie pozwala też na wspólne rozliczenie małżonków albo osoby, która samotnie wychowuje dziecko. Przy wyborze ryczałtu ewidencjonowanego nie jesteśmy w stanie rozliczyć się też z przychodów, które są opodatkowane poza ryczałtem, np. według skali 18 proc. Wyjątek dotyczy jednak opodatkowania przychodów z najmu i dzierżawy prywatnej albo umów o podobnym charakterze. W takim wypadku uzyskanie innych przychodów nie ogranicza możliwości rozliczenia ich łącznie z małżonkiem albo jako osoba, która samotnie wychowuje dziecko.

Specyfika rozliczenia PIT-28

Specyfiką ryczałtu na PIT-28 jest to, że nie ma tu kosztów uzyskania przychodu. W zamian za to jest niższa stawka podatku, a także możliwość odliczenia:

  • składki ZUS;
  • składki zdrowotnej;
  • ulg i odliczeń innego typu, które są odliczane od dochodu.

Można też oddać 1 proc. podatku na rzeczy organizacji pożytku publicznego. Podatnik rozliczający ryczałt nie może odliczyć ulgi prorodzinnej. Jeśli podatnik świadczy usługi opodatkowane różnymi stawkami ryczałtu, to musi je podzielić w zależności od rodzaju przychodu. W największym uproszczeniu – jeden rodzaj działalności, jedna, określona stawka. Można też zastosować metodę rozliczania kilku stawek za jednym razem. Wtedy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów. Chyba że stawka jest normalnie wyższa. W takiej sytuacji będzie to 20% albo 17%.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)