Notowania

Podatek katastralny. Czym jest i ile wynosi?

Podatek katastralny (zwany inaczej katastrem) to podatek od urzędowej wartości nieruchomości. To właśnie na podstawie tej wartości oblicza się, jak duży będzie podatek od nieruchomości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Podatek katastralny na 2019 rok jeszcze nie obowiązuje w Polsce, ale jest on popularny w Europie

Podatek od nieruchomości jest jednym z podatków lokalnych. Każdy, kto posiada mieszkanie lub dom, płaci do gminy podatek od nieruchomości.

Właściciel nieruchomości i podatki

Aktualnie właściciel nieruchomości płaci tylko podatek od gruntu. Nie ma znaczenia, jaka jest wartość nieruchomości, która dany grunt zajmuje. W efekcie niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z właścicielem małej wiejskiej chaty, czy dużej willi w metropolii to podatek, który płacą będzie taki sam, jeśli będą mieli ten sam grunt.

Po wprowadzeniu podatku katastralnego właściciel nieruchomości będzie płacić podatek od rzeczywistej wartości, jaką ma nieruchomość. Efekt będzie taki, że posiadacze niewielkich, tanich nieruchomości gruntowych zapłacą znacznie mniej niż właściciele gruntów o takich samych rozmiarach, ale lepiej zlokalizowanych.

Ile wynosi podatek katastralny?

Podatek katastralny jeszcze nie został wprowadzony. Według zapowiedzi ma to być 1 procent wartości nieruchomości. To kwota roczna podatku. Dla nieruchomości, która jest warta 300 000 zł, roczny podatek wyniesie więc 3 000 zł.
Ustalanie wysokości podatku katastralnego, a także jego pobieranie będzie zadaniem samorządu – w zależności od miejsca będzie to wójt, burmistrz albo prezydent.

Spore dyskusje wzbudza wysokość podatku katastralnego. Według wstępnych szacunków znacznie podniesie on koszty dla posiadaczy nieruchomości. Wszystko dlatego, że jego ogólna wartość będzie dużo wyższa niż obecnie funkcjonujący podatek od nieruchomości.

Wpływ podatku katastralnego na budżet domowy

Kataster jest tematem trudnym w społecznym odbiorze. Zdaniem ekspertów może okazać się zabójczy dla wielu polskich rodzin. W tej chwili płacony podatek od nieruchomości nie jest wysoki. Co roku minister finansów określa górną granicę stawki dla podatku od nieruchomości. Dodatkowo podatek od nieruchomości może być płacony w kilku ratach, co powoduje, że nie jest on bardzo dużym obciążeniem dla budżetu domowego. W tej chwili podatek od nieruchomości zależny jest od powierzchni danej nieruchomości. W przypadku podatku katastralnego podatek obliczany jest nie na podstawie tego, jak duża jest nieruchomość, ale na podstawie jej wartości.

Proponowana stawka 1 procenta wartości nieruchomości i tak nie jest wygórowana. W wielu krajach Europejskich jest ona wyższa. W sąsiednim Niemczech podatek katastralny to 2 proc. wartości nieruchomości. Taka kwota podatku, a także inne wysokie koszty utrzymania nieruchomości powodują, że na Zachodzie niewielu jest tych, którzy posiadają nieruchomości na własność. Wolą oni wynajmować mieszkanie, nawet przez całe życie niż kupować na własność. Spore znaczenie ma wtedy wysokość podatku katastralnego, czyli tego pobieranego od wartości nieruchomości.

Plany ustawodawców zakładają, że podatek katastralny miał być wprowadzony w naszym kraju do 2020 roku. Na razie nic jednak nie wskazuje na to, by udało się go do tego czasu wprowadzić.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-01-2019

MajkkelNo to macie odpowiedź na pytanie, dlaczego tak nagle państwo i gminy postanowiły pozbyć się własności gruntów, przekształcając użytkowanie wieczyste … Czytaj całość

29-01-2019

marNie porównujcie pensji Niemca do pensji Polaka ..

29-01-2019

jakoI po to było całe przekształcenie własnościowe!!!!

Rozwiń komentarze (28)