Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Podatek liniowy. Ministerstwo prześwietli tych, którzy go płacą. Ekspert: "to już jest absurd"

237
Podziel się:

- To rozpaczliwe szukanie pieniędzy i drenaż kiszeni - tak pomysł wprowadzenia "testu przedsiębiorcy" przez resort finansów komentuje dla money.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka szukanie sposobu na liniowców może skutkować odpływem specjalistów z Polski
Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka szukanie sposobu na liniowców może skutkować odpływem specjalistów z Polski (East News, Mateusz Grochocki/East News)
bEJLZEjV

Ministerstwo Finansów chce walczyć z przedsiębiorcami, którzy działalność gospodarczą prowadzą, zdaniem resortu, pozornie. Chodzi szczególnie o tych, którzy co miesiąc wystawiają tylko jedną fakturę jednemu kontrahentowi.

Zdaniem resortu taka sytuacja może świadczyć o tym, że są to osoby, które pracują tak jak na normalnym etacie, ale przeszły na samozatrudnienie, żeby więcej zarabiać. Dlaczego? Bo dzięki podatkowi liniowemu mogą oddawać do budżetu mniej niż ich koledzy zatrudnieni na umowie o pracę.

Ci drudzy, jeśli zarabiają rocznie powyżej 85528 zł, wpadają w drugi próg podatkowy. Do wysokości tej kwoty podatek wynosi 18 proc. Każda dodatkowo zarobiona złotówka jest obłożona 32-procentowym podatkiem. A samozatrudniony, który zdecyduje się na płacenie podatku liniowego, ile by nie zarobił, będzie płacił tylko "swoją" stawkę 19 proc.

bEJLZEjX
Zobacz także: Obejrzyj: Wynajmujesz mieszkanie? Skarbówka rozliczy cię od przyszłego roku

Na razie nie wiadomo dokładnie, na czym ma polegać "test przedsiębiorcy". Wiadomo natomiast, że jeśli przedsiębiorca go nie zda, nie będzie mógł korzystać z podatku liniowego. I przy wysokich zarobkach zamiast stawki 19 proc., odda państwu 32 proc.

Resort szacuje, że zmiany mogłyby dotknąć niemal 200 tys. przedsiębiorców. - Wraz z rodzinami to już ponad pół miliona wyborców - mówi money.pl Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

bEJLZEkd

"Kretyński pomysł"

Na pomyśle "testu przedsiębiorcy" Kaźmierczak nie pozostawia suchej nitki. - Wykonalność takiego przepisu jest absurdalna, rząd się ośmiesza i podważa jakiekolwiek zaufanie do instytucji państwa - twierdzi.

I wiąże pomysł bezpośrednio z kampanią wyborczą. - Naskładali bezsensownych obietnic i teraz robią narodową zrzutkę na ich realizację. Wiedziałem, że będzie rozpaczliwe szukanie i drenaż kieszeni Polaków, ale to już jest absurd - mówi.

bEJLZEke

Specjaliści uciekną z Polski

Kaźmierczak zwraca uwagę, że taka decyzja może mieć opłakane skutki dla polskiej gospodarki.

- Na podatku liniowym funkcjonują przede wszystkim specjaliści: informatycy, graficy, programiści, wysokiej klasy księgowi - zauważa prezes ZPP. - Jeśli nie będzie im się opłacało pracować u nas, to po prostu wyjadą.

bEJLZEkf

Ekspert zestawia te fakty z zapowiedziami rządzących, którzy chcą zachęcać emigrantów do powrotu. Jego zdaniem takie decyzje na pewno im w tym nie pomogą.

- U nich lewa ręka nie wie, co czyni prawa. To psucie państwa - ocenia Cezary Kaźmierczak. I dodaje, że w razie wprowadzenia "testu przedsiębiorcy", wiele osób prowadzących działalnośc może też przejść do szarej strefy.

- Znajdą się sposoby na obejście tych bzdurnych przepisów. Pojawią się trójkąty, faktury będą wystawiane dwóm osobnym firmom i sprawa się będzie kręcić - puentuje Kaźmierczak.

bEJLZEkg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJLZEky
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(237)
SD
3 lata temu
Sprawa jest bardzo prosta - pracuję dla firmy zagranicznej i w Polsce rozliczam podatki, bo to mi się bardziej opłaca. Podniosą podatki - nie dostaną ani grosza - wszystko rozliczę za granicą.
samozatrudnio...
3 lata temu
zamiast tstow przedsiebiorcy podniescie stawke podatku liniowego - jest zdecydowanie za niska, wprowadzcie dodatkowy prog podatkowy by to nie bylo dla kazdej kwoty 19%
Bury
3 lata temu
Nie dziwię się. Najlepiej zarabiający nie głosują na PiS. PiS dba o leni, dzieciorobów i pijaków. To jest ich elektorat. Ich elektorat jest kosztem działania państwa.
bEJLZEkz
BudzeDopijają...
3 lata temu
Ponoć wystarczyło Nie Kraść! Kradniemy więcej. Nie potrafimy rządzić. Nasze niedouczone ale pazerne pociotki na funkcjach Prezesów państwowych spółek tez je doprowadzają do ruiny. Trzeba złupić zdolnych i pracowitych aby zapłacili za nasza Beznadziejna Zmianę.
BudzeDopijają...
3 lata temu
Ponoć wystarczyło Nie Kraść! Kradniemy więcej. Nie potrafimy rządzić. Nasze niedouczone ale pazerne pociotki na funkcjach Prezesów państwowych spółek tez je doprowadzają do ruiny. Trzeba złupić zdolnych i pracowitych aby zapłacili za nasza Beznadziejna Zmianę.
...
Następna strona