Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Podatek od wzbogacenia. Kiedy trzeba go zapłacić?

2
Podziel się

Podatek od wzbogacenia jest potocznym określeniem podatku od czynności cywilnoprawnych. Mamy z nim do czynienia najczęściej w sytuacji kupowania samochodu. Zobacz, kto musi zapłacić podatek od wzbogacenia się?

Podatek od wzbogacenia w praktyce jest podatkiem od kupna samochodu
Podatek od wzbogacenia w praktyce jest podatkiem od kupna samochodu (Materiały prasowe, Zdjęcie producenta)
bEgfjICt

Podatek od wzbogacenia to potoczna nazwa podatku od kupna samochodu, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli podatek PCC.

Jeśli ktoś kupuje samochód, będzie musiał zapłacić podatek od wzbogacenia. Dotyczy to wszystkich tych, którzy kupili samochód z tzw. drugiej ręki. Ważne będzie też określenie wartości pojazdu. To od niej będzie zależny podatek od wzbogacenia. Ale nie ta, która jest wskazana w umowie, ale według określonych tabel urzędu skarbowego.

Kto musi zapłacić podatek od wzbogacenia?

Podatek od wzbogacenia, czyli opłata skarbowa za samochód nazywany jest tak dlatego, że kupując samochód, powiększamy swój majątek. W rzeczywistości jest to popularny podatek od czynności cywilnoprawnych.

bEgfjICv

Podatek PCC musi być zapłacony przez każdą osobę, która nabywa samochód od osoby prywatnej, która nie jest podatnikiem VAT. Inaczej mówiąc, trzeba taki podatek zapłacić zawsze, gdy nie kupuje się samochodu na fakturę.

Czy podatek PCC jest obowiązkowy?

Podatek PCC będzie obowiązkowy w sytuacji, gdy nabywamy auto nie na podstawie faktury, a umowy. Możliwa jest jednak sytuacja, w której nie trzeba będzie płacić tego podatku. Kiedy jest to dopuszczalne? Pierwsza to sytuacja, gdy kupujemy nowy samochód w salonie albo komisie. Na fakturze widnieje wtedy już podatek VAT. Więc nie trzeba płacić drugiego podatku. Podobnie będzie w sytuacji, gdy samochód jest kupowany jako używany od firmy. Drugim przypadkiem sytuacji, w której nie trzeba będzie płacić takiego podatku, jest kupno samochodu za kwotę niższą niż 1000 zł. Po trzecie, podatku PCC nie trzeba będzie płacić, jeśli transakcje będą dokonane poza terytorium kraju. Innymi słowy, kupując samochód z zagranicy na umowę, nie trzeba będzie płacić podatku PCC.

Ile wynosi podatek od wzbogacenia po zakupie auta?

Wysokość podatku od czynności prawnej zależy od wartości auta. Na jego uregulowanie jest 14 dni od momentu kupna samochodu. PCC to 2 proc. jego wartości. Warto podkreślić, że nie ma sensu zaniżać wartości pojazdu, ponieważ urzędnicy i tak wezmą pod uwagę rynkową wartość auta, a nie to, co zostało faktycznie zapłacone. Jeśli z wyceną się nie zgadzamy, można poprosić o wycenę biegłego. Jeśli wartość auta przez niego oszacowana będzie różnić się o więcej niż 33%, to podatnik będzie musiał za tę opinię zapłacić.

bEgfjICB

Brak płatności PCC

Braku zapłaty PCC to wykroczenie, a nawet przestępstwo skarbowe. Konsekwencje zależą głównie od tego, kto pierwszy zauważyć, że podatek nie został opłacony. Jeśli podatnik jako pierwszy się zorientował, to powinien niezwłocznie złożyć tzw. czynny żal, czyli oświadczenie, w którym przyznajemy się do błędu i bezzwłocznie uregulować zaległą płatność. Jeśli urzędnicy zauważą, że płatność nie została uregulowana, to podatnik może być ukarany jako winny popełnienia wykroczenia skarbowego, a w skrajnych przypadkach – przestępstwa skarbowego.

bEgfjICW
msp
poradnik seo
KOMENTARZE
(2)
Wartość pojaz...
rok temu
Urzędnicy wyliczają wartość pojazdu na podstawie średnich cen pojazdów zarejestrowanych w kraju , a więc każą płacić podatek od podatku , bo pojazdy zarejestrowane w kraju przecież ktoś zapłacił podatek , akcyzę , koszty rejestracji ubezpieczenia , badania techniczne itd .... Podczas wyliczania urzędnik nie bierze pod uwag ę tych kosztów , które płacimy , a które nie dodają wartości pojazdom .
Leon Z
2 lata temu
Akurat to jest arcy głupi podatek. Powinien zostać natychmiast zlikwidowany. Obrót używanymi rzeczami, które już raz były opodatkowane VATem, PITem/CITem to zwykłe złodziejstwo.