Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cit dla małych firm
05.09.2016 19:17

15-procentowy CIT dla małych firm. Sejm zagłosował w sprawie poprawek

Posłowie zaakceptowali w poniedziałek trzy redakcyjne poprawki Senatu do ustawy obniżającej CIT dla najmniejszych firm.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Uznania większości nie zyskała za to propozycja opozycji, która przewidywała wprowadzenie 15-proc. stawki PIT dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność.

Celem nowelizacji, którą Sejm 22 lipca br., na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu, poparł niemal jednogłośnie, jest obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc.

Obniżona stawka ma obejmować firmy - płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie. Według rządu takich podatników jest w Polsce 393 tys.

Rząd liczy, że w perspektywie długookresowej nowela powinna przyczynić się do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski oraz stworzenia sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym zwłaszcza młodych i dobrze wykształconych.

Ustawa wprowadza przepis, który przewiduje ograniczenie stosowania preferencyjnych zasad opodatkowania transakcji wymiany udziałów. Według nowych zasad preferencyjne opodatkowanie nie będzie dotyczyło tych transakcji, których głównym lub jednym z głównych celów jest zapłacenie niższego podatku lub niezapłacenie go wcale. Ustawa zakłada też, że preferencyjną stawką podatku nie zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe.

Według ministerstwa finansów nie skomplikuje to systemu podatkowego. Wiceminister finansów Wiesław Janczyk mówił podczas prac parlamentarnych, że choć ustawa przewiduje obniżenie stawki podatku, doprowadzi też do zwiększenia dochodów budżetu. Bo o ile przychody budżetowe z powodu obniżenia stawki mają zmniejszyć się rocznie o 270 mln zł, to przewidziane w ustawie "mechanizmy uszczelniające" system podatkowy mają doprowadzić do ich wzrostu o 277 mln zł.

Podczas głosowań poprawek do ustawy w Senacie, 4 sierpnia, odrzucono m.in. merytoryczną poprawkę opozycji, która przewidywała wprowadzenie 15-proc. stawki PIT dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność.

Zdaniem autorów poprawki jej przyjęcie zrównałoby wysokość rozliczeń ponad 2 mln osób prowadzących własny biznes z wysokością obciążeń podatkowych małych spółek, które będą mogły korzystać z 15 proc. CIT-u. Argumentowano też, że dzięki temu system podatkowy byłby prostszy.

CIR tłumaczyło po przyjęciu projektu noweli przez rząd, że wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania w CIT z pominięciem PIT bierze pod uwagę obowiązujące zasady opodatkowania dochodów (przychodów) osiąganych z działalności gospodarczej przez osoby fizyczne.

Wskazało, że mogą one korzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej 18 proc. i 32 proc., lub liniowo - 19 proc. - albo według uproszczonych, zryczałtowanych form opodatkowania, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. "Podatnicy CIT nie mają takiego wyboru" - zaznaczyło.

Tagi: cit dla małych firm, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2016

antyoszust 33Czyli nadal kompletnie nic. Ilu jest małych płatników CIT ? Te które są w większości robią na czarno, czyli kolejna podpora szarej strefy jak u nas … Czytaj całość

06-09-2016

Polacy2A co z frankowiczami? Panie Prezydencie,Pani Szydło? Mamy jechac do Angli?

05-09-2016

OlaSuper., obnizka CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc. a co z małymi przedsiebiorcami którzy płaca PIT w wysokosci 18% ? czy to jest … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)