Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

15-procentowy CIT dla małych firm. Sejm zagłosował w sprawie poprawek

15
Podziel się:

Posłowie zaakceptowali w poniedziałek trzy redakcyjne poprawki Senatu do ustawy obniżającej CIT dla najmniejszych firm.

15-procentowy CIT dla małych firm. Sejm zagłosował w sprawie poprawek
(Bartosz Krupa/East News)
bEJTWcvF

Uznania większości nie zyskała za to propozycja opozycji, która przewidywała wprowadzenie 15-proc. stawki PIT dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność.

Celem nowelizacji, którą Sejm 22 lipca br., na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu, poparł niemal jednogłośnie, jest obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc.

Obniżona stawka ma obejmować firmy - płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie. Według rządu takich podatników jest w Polsce 393 tys.

bEJTWcvH

Rząd liczy, że w perspektywie długookresowej nowela powinna przyczynić się do przyspieszenia tempa rozwoju gospodarczego Polski oraz stworzenia sprzyjających warunków do zwiększenia przedsiębiorczości Polaków, w tym zwłaszcza młodych i dobrze wykształconych.

Ustawa wprowadza przepis, który przewiduje ograniczenie stosowania preferencyjnych zasad opodatkowania transakcji wymiany udziałów. Według nowych zasad preferencyjne opodatkowanie nie będzie dotyczyło tych transakcji, których głównym lub jednym z głównych celów jest zapłacenie niższego podatku lub niezapłacenie go wcale. Ustawa zakłada też, że preferencyjną stawką podatku nie zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe.

Według ministerstwa finansów nie skomplikuje to systemu podatkowego. Wiceminister finansów Wiesław Janczyk mówił podczas prac parlamentarnych, że choć ustawa przewiduje obniżenie stawki podatku, doprowadzi też do zwiększenia dochodów budżetu. Bo o ile przychody budżetowe z powodu obniżenia stawki mają zmniejszyć się rocznie o 270 mln zł, to przewidziane w ustawie "mechanizmy uszczelniające" system podatkowy mają doprowadzić do ich wzrostu o 277 mln zł.

bEJTWcvN

Podczas głosowań poprawek do ustawy w Senacie, 4 sierpnia, odrzucono m.in. merytoryczną poprawkę opozycji, która przewidywała wprowadzenie 15-proc. stawki PIT dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność.

Zdaniem autorów poprawki jej przyjęcie zrównałoby wysokość rozliczeń ponad 2 mln osób prowadzących własny biznes z wysokością obciążeń podatkowych małych spółek, które będą mogły korzystać z 15 proc. CIT-u. Argumentowano też, że dzięki temu system podatkowy byłby prostszy.

CIR tłumaczyło po przyjęciu projektu noweli przez rząd, że wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania w CIT z pominięciem PIT bierze pod uwagę obowiązujące zasady opodatkowania dochodów (przychodów) osiąganych z działalności gospodarczej przez osoby fizyczne.

Wskazało, że mogą one korzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej 18 proc. i 32 proc., lub liniowo - 19 proc. - albo według uproszczonych, zryczałtowanych form opodatkowania, tj. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. "Podatnicy CIT nie mają takiego wyboru" - zaznaczyło.

bEJTWcwi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
robinhood106
5 lata temu
Tony Robbins pisał w swojej książce Money Mistrzowska Gra „w rzeczywistości system [finansowy] jest celowo tak zagmatwany, abyśmy oddali stery w ręce „profesjonalistów”, pobierających ogromne prowizje za mącenie nam w głowach”. Poznaj strategię Inwestora Skazanego na Sukces na stronie Inedukacjo, jeżeli chcesz odróżnić informacje dla Ciebie szkodliwe od informacji ważnych dla Twojego sukcesu finansowego. Pomiń pośredników finansowych, zastosuj sekretną strategię i zdobądź 1 mln 324 tys. 235 zł.
Zielony
5 lata temu
A gdzie zwiększenie kwoty wolnej od podatku ?
Polacy2
5 lata temu
A co z frankowiczami? Panie Prezydencie,Pani Szydło? Mamy jechac do Angli?
bEJTWcwj
Polacy
5 lata temu
Małe firmy nie powiny płacic podatku.A ile płacą kolosy.jak okradają nasz kraj zagraniczne firmy?
Erni
5 lata temu
ja nie czaję do końca o co chodzi. To będę miał obniżkę podatku czy nie??? Mam działalność świadczącą usługi nadzoru budowlanego płacę Vat od każdej faktury i podatek dochodowy 19% .Obejmie mnie to ???