Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
15.02.2006 17:02

50% podatku w tym roku nie będzie

Ministerstwo Finansów w opublikowanej dzisiaj informacji dotyczącej stosowania w tym roku 50% stawki w podatku dochodowym od osób fizycznych wyjaśniło, że wbrew obawom podatników czwarty próg podatkowy w tym roku obowiązywać nie będzie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ministerstwo Finansów w opublikowanej dzisiaj informacji dotyczącej stosowania w tym roku 50% stawki w podatku dochodowym od osób fizycznych wyjaśniło, że wbrew obawom podatników, czwarty próg podatkowy w tym roku obowiązywać nie będzie.
Jak wynika z opublikowanego przez ministerstwo uzasadnienia: „50% stawka podatku dochodowego - choć pozostaje w tekście ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie ma zastosowania do opodatkowania dochodów uzyskanych w 2006 r. Dla jej obowiązywania konieczne byłoby ponowne jej uchwalenie i opublikowanie ustawy nowelizującej w Dzienniku Ustaw do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy.”
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 15 lutego 2005, uchylający przepis o wprowadzeniu czwartego progu skali podatkowej dla osób o dochodach przekraczających 600 000 złotych budził liczne wątpliwości interpretacyjne. W związku z tym Minister Finansów, wicepremier Zyta Gilowska postanowiła zwrócić się do Prokuratora Generalnego z prośbą o skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o udzielenie koniecznych wyjaśnień.
Korzystną dla zarabiających najwięcej podatników interpretacja ministerstwa oparto na zasadzie poszanowania zasad państwa prawnego, które naruszałoby wprowadzenie tych przepisów bez ponownej publikacji w Dzienniku Ustaw.

Tagi: podatki, wiadomości, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz