Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ministerstwo Finansów wydało ostrzeżenie. Chodzi o agresywną optymalizację podatkową

6
Podziel się:

Urzędnicy fiskusa zauważyli stosowany mechanizm agresywnych optymalizacji podatkowych związanych z przekształceniem firm. W schemacie tym wartość firmy jest kreowana sztucznie, a sama operacja przeniesienia przedsiębiorstwa do spółki docelowej jest dzielona - bez ekonomicznego uzasadnienia - na etapy.

Ministerstwo Finansów wydało ostrzeżenie. Chodzi o agresywną optymalizację podatkową
(Bartosz Krupa/East News)
bECsPnnp

Resort finansów ostrzega przed wykorzystywaniem transakcji dokonywanych na majątku przedsiębiorstwa do agresywnej optymalizacji podatkowej w CIT. Według Ministerstwa Finansów może to się to wiązać z pozbawieniem przedsiębiorstwa nienależnej korzyści podatkowej.

W opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej ostrzeżeniu czytamy, że informacje udostępnione przez służby skarbowe potwierdzają przypadki wykorzystywania transakcji dokonywanych na majątku przedsiębiorstwa do agresywnej optymalizacji podatkowej w CIT.

Ministerstwo wyjaśnia, że w obrocie gospodarczym przekształcenia majątkowe firm są często dokonywane przez sprzedaż lub aport całego przedsiębiorstwa lub jego wyodrębnionej części, tzw. zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP). Takie transakcje pozwalają przez dokonanie jednej czynności prawnej na przeniesienie wszystkich składników funkcjonującego przedsiębiorstwa lub ZCP na inny podmiot. W typowych sytuacjach sprzedaż lub aport przedsiębiorstwa (albo ZCP) powoduje ujawnienie się tzw. wartości firmy. Stanowi ona różnicę między ceną nabycia przedsiębiorstwa a sumą wartości składników majątkowych netto przedsiębiorstwa (lub ZCP).

bECsPnnr

"Ujawnienie się dodatniej wartości firmy przy transakcjach obejmujących przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część (ZCP) jest uregulowane przez przepisy podatkowe. W sytuacjach nabycia przedsiębiorstwa w drodze umowy sprzedaży przepisy podatkowe pozwalają także na amortyzację tych wydatków nabywcy, które odpowiadają wartości firmy" - tłumaczy resort.

Urzędnicy fiskusa zauważyli stosowany mechanizm agresywnych optymalizacji podatkowych związanych z przekształceniem firm. W schemacie tym wartość firmy jest kreowana sztucznie, a sama operacja przeniesienia przedsiębiorstwa (lub ZCP) do spółki docelowej jest dzielona - bez ekonomicznego uzasadnienia - na etapy. Dzięki temu w jednej spółce ujawnia się wartość firmy bez opodatkowania, z kolei inna spółka odnosi korzyść podatkową w postaci amortyzacji, co powoduje obniżenie dochodu przez wiele następnych lat. W najczęstszych przypadkach optymalizacji spółki występujące na poszczególnych etapach transakcji są podatnikami CIT powiązanymi pośrednio lub bezpośrednio.

Ministerstwo zaznacza, że jeżeli transakcje dokonywane są w takiej sekwencji lub w takich okolicznościach, które wskazują na to, że ich celem było przede wszystkim odniesienie korzyści podatkowej - może zostać zastosowana klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania.

bECsPnnx

"W każdym indywidualnym przypadku ocena będzie należała do organów kontrolnych, które mogą dokonywać ustaleń z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków dowodowych. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na szczególną rolę rzeczoznawcy, który dokonuje wyceny przedsiębiorstwa lub ZCP na cele transakcji. W przypadku stwierdzenia, że transakcje były dokonywane w sposób sztuczny, uzasadniający użycie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, organy kontrolne określą przewidziane w prawie podatkowym konsekwencje polegające na pozbawieniu nienależnie uzyskanej korzyści podatkowej" - informuje resort finansów.

bECsPnnS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
kolo
4 lata temu
Polska wstaje z kolan dzięki PIS .PO do budy . PIS powinno zrobić porządek z warchołami z opozycji i komuszym sądownictwem .
Jasiek
4 lata temu
Jeżeli są takie możliwości to znaczy, że prawo jest złe lub niesprecyzowane i należy to poprawić a nie "interpretować"
Moje imię
4 lata temu
Id tego są służby specjalne żeby się nie optymalizowali. Pęka opona, kolizja z brzozą - coś wam to mówi? Tak się tłumaczy opornym.
bECsPnnT
sun
4 lata temu
firmy uciekają bo tu sa chore podatki i przepisy z których nie ma nic ani pracodawca ani pracownik
jaja jakies
4 lata temu
Nareszcie. Firmy w Polsce niech placa faktycznie 19% podatku a nie jakies 2-3%. A ceny transferowe to inna historia.