Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wpływy z akcyzy od samochodów osobowych. Wiceminister podał nowe dane

Obecnie stawka akcyzy od samochodów osobowych z silnikami o pojemności poniżej 2000 cm sześciennych wynosi 3,1 proc., natomiast stawka podatku akcyzowego od samochodów wyposażonych w większe silniki wynosi 18,6 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Dochody budżetu państwa z akcyzy od samochodów za jedenaście miesięcy ubiegłego roku wzrosły do 2,07 mld zł, podczas gdy w całym 2015 roku wyniosły 1,894 mld zł - poinformował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji finansów wiceminister finansów Wiesław Janczyk.

- W roku 2014 dochody budżetu z tytułu akcyzy wyniosły 1,642 mld zł, w roku 2015 było to 1,894 mld zł. Natomiast za roku 2016 chciałbym podać dane bez ostatniego miesiąca, dlatego że nie jestem jeszcze upoważniony do podania danych za grudzień. Wpływy za jedenaście miesięcy 2016 roku wyniosły 2,07 mld zł - powiedział wiceminister.

- A zatem stawka tego podatku akcyzowego, nawet nie zmieniana, gwarantuje coraz większe wpływy każdego roku. Warto nadmienić też fakt, że Polska jest krajem w którym nabywane samochody obarczone są tym podatkiem i ich właściciele płacą tą daninę w sposób jednorazowy, natomiast wiele sąsiednich krajów ma system podatkowy zbudowany inaczej, tak że samochody opodatkowane są co roku - dodał.

Wiceminister przyznał, że rząd nie planuje wprowadzenia zmian w tym podatku. - Na dzień dzisiejszy rząd nie ma stanowiska co do tego, w jaki sposób modyfikować ten podatek, uznając że dochody do budżetu państwa z tego tytułu są dość stabilne i rosnące - stwierdził.

Wiceminister przypomniał, ze dochody z akcyzy zaplanowane w tegorocznym budżecie to 69 mld zł. - Z tego punktu widzenia owe około 2 mld zł są istotne, ale rząd dzisiaj nie jest pod żadną presją czasu co do uzyskania tutaj jakichś dodatkowych dochodów - tłumaczył.

Obecnie stawka akcyzy od samochodów osobowych z silnikami o pojemności poniżej 2000 cm sześciennych wynosi 3,1 proc., natomiast stawka podatku akcyzowego od samochodów wyposażonych w większe silniki wynosi 18,6 proc. Podatkiem akcyzowym objęte są samochody po raz pierwszy rejestrowane w Polsce zarówno nowe, jak i używane sprowadzone zza granicy. Podstawa opodatkowania uzależniona jest od wartości samochodu.

Tagi: wiesław janczyk, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2017

bensonZobaczcie jakim złodziejem jest moje państwo, kupiłem anglika mam fakturę zakupu na 6 tyś zł,ale to państwo przy akcyzie nie liczy mojej faktury, … Czytaj całość

06-04-2017

oburzonykara za bycie polakiem nie dosyć ze 100 000 euro razy 4,20 to jeszcze 18,6 akcyzy i od tego vat, po co mi ten kraj, ten jezyk i ta waluta jak to tak … Czytaj całość

06-04-2017

~~Chcecie złodzieje zarabiać na samochodach, to wybudujcie fabrykę samochodów, kupcie maszyny, zatrudnijcie konstruktorów i techników i produkujcie! No … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (33)