Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Akcyzę na energię zapłacą dystrybutorzy, nie producenci

0
Podziel się

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.

Akcyzę na energię zapłacą dystrybutorzy, nie producenci
bDTCoUaJ

*W tym tygodniu Sejm uchwalił zmiany w podatku akcyzowym. Obciążenie obowiązkiem podatkowym dystrybutorów energii, obniżenie akcyzy na tytoń oraz zastosowanie tzw. weksla własnego to najważniejsze zmiany przewidziane w ustawie. *Zgodnie z nowymi postanowieniami podatek akcyzowy od energii elektrycznej ma być płacony przez jej dystrybutorów, a nie producentów. Ustawa przewiduje poprawkę o zwolnieniu z akcyzy zużycia energii w specjalnym przypadku - gdy zużycie jej w procesie produkcji energii elektrycznej i ciepła.

ZOBACZ TAKŻE:

Ustawa wprowadza okresy przejściowe z zerową stawką akcyzy na gaz ziemny do celów napędowych, gaz przeznaczony do celów opałowych oraz węgla i koksu.

bDTCoUaL

| Zerowa stawka: |
| --- |
| * gaz ziemny do celów napędowych (do 31 października 2013r.); * gaz przeznaczony do celów opałowych (do 31 października 2013r.); * węgla i koksu (do 1 stycznia 2012 r.). |

Ustawa zakłada wprowadzenie obniżonej stawki na biokomponenty paliw, zerowej stawki na biogaz, biowodór i wodór, a także na wyroby energetyczne wykorzystywane w przemyśle chemicznym.

Zgodnie z nowymi przepisami, akcyza na wyroby tytoniowe - generalnie - ma zostać podwyższona. Sejm przyjął jednak w środę poprawkę, zgodnie z którą podwyżka akcyzy na określone wyroby - tytoń do palenia, cygara i cygaretki - będzie niższa niż pierwotnie przewidziano w ustawie.

Kolejna poprawka zaakceptowana przez Sejm przewiduje, że zabezpieczenie akcyzowe będzie mogło być składane również w formie tzw. weksla własnego.

bDTCoUaR

Nie będzie obowiązku produkcji w składzie podatkowym win gronowych, uzyskiwanych z winogron z upraw własnych. Chodzi o produkcję mniejszą niż 1000 hl w ciągu roku. Z takiego obowiązku mają być również zwolnione: piwa, wina i napoje fermentowane domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nie przeznaczone do sprzedaży.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2009 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

bDTCoUbm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)