Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amortyzacja nieruchomości w firmie to niższe podatki

0
Podziel się:

Przez 10 lat można płacić fiskusowi mniej. Trzeba jednak mieć mieszkanie.

Amortyzacja nieruchomości w firmie to niższe podatki
(OSTILL/iStockphoto)
bETSTpCJ

Zakup mieszkania na firmę skutecznie obniży zobowiązania względem fiskusa. Szczególne znaczenie ma tutaj amortyzacja, która polega na stopniowym wrzucaniu w koszty wartości lokalu. To rozwiązanie ma jednak minusy - przy sprzedaży może wystąpić podatek, ale nie musi.

Mieszkanie na firmę opłaca się w sytuacji, gdy właściciel prowadzi działalność gospodarczą i część lub całe mieszkanie jest przeznaczone właśnie do tych celów. Innym przykładem może być okoliczność, kiedy mieszkanie stanowi dodatkowe źródło dochodu - jest przeznaczone na wynajem.

Co więcej, jeżeli mieszkanie jest wzięte na kredyt oprócz amortyzacji w koszty firmowe można wrzucić również odsetki od kredytu. Nie ma znaczenia czy przedsiębiorca kupił mieszkanie jako osoba prywatna czy na działalność.

bETSTpCL

**Jak amortyzować?**

Przy amortyzacji mieszkania należy pamiętać o trzech ważnych aspektach:

  • wartości początkowej lokalu,
  • rodzaju i rocznej stawce amortyzacji,
  • częstotliwości odpisów .

Na początku trzeba ustalić wartość początkową amortyzowanego mieszkania. Nie musi to być wyłącznie cena kupna. Kwotę można zwiększyć o dodatkowe koszty związane z zakupem - na przykład opłaty notarialne, czy skarbowe. Ponadto wartość początkową można ustalić metodą uproszczoną. Przeznaczona jest wyłącznie dla budynków i lokali mieszkalnych. Polega na tym, że liczbę metrów kwadratowych należy pomnożyć przez ustawowo określoną kwotę 988 złotych.

bETSTpCR

Kolejny krok to ustalenie stawki amortyzacyjnej, na podstawie której można oszacować roczną kwotę kosztów. Mieszkanie czy budynek mieszkalny można amortyzować wyłącznie liniowo, czyli stałą kwotę przez określony czas. W tym przypadku dozwolone są dwie stawki:

  • 1,5 proc. zgodnie z wykazem,
  • 10 proc. stawka indywidualna.

Przy niższej stawce amortyzacji 1,5 proc. rocznie amortyzacja będzie trwała 60 lat, przez co koszty zostaną rozłożone w czasie i będą niższe. Można jednak zastosować indywidualną stawkę 10 proc., jeżeli zostaną spełnione warunki:

bETSTpCS
  • przed zakupem lokal był używany przez 5 lat,
  • kupujący na ulepszenie lokalu wydał co najmniej 30 proc. jego wartości (przed wprowadzeniem do firmy).

Dzięki temu amortyzacja będzie trwała tylko 10 lat, a koszty z tytułu amortyzacji będą większe.

Przykład 2 Przedsiębiorca przeznaczył na cele firmy mieszkanie o 190 tys. zł. Zastosował stawkę amortyzacji 1,5 proc. Roczna kwota amortyzacji w tym przypadku wynosi 2 850 zł. Miesięcznie w koszty może wpisać 237,50 zł (2850:12). Jeżeli przedsiębiorca spełniłby warunki i zastosował stawkę 10 proc., wówczas rocznie mógłby odliczyć od podatku 19 tys. zł, co daje miesięcznie 1583,33 zł. **Zamknięcie lub zawieszenie firmy**

Zawieszenie lub likwidacja firmy przed końcem amortyzacji skutkuje wstrzymaniem dalszych odpisów amortyzacyjnych. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się wznowić działalność, wówczas w dalszym ciągu będzie mógł ją kontynuować amortyzację. Inaczej jest przy likwidacji firmy.

Tutaj istnieje możliwość zaliczenia w koszty pozostałych odpisów amortyzacyjnych pod warunkiem, że od momentu zakupu do sprzedaży nie upłynie okres 5 lat. Natomiast, gdy właściciel zdecyduje się na prywatny najem, to koszty amortyzacji będzie mógł odliczyć od dochodu na zasadach podobnych jak w przypadku działalności.

bETSTpCT

**Sprzedaż mieszkania amortyzowanego **

Sprzedaż mieszkania rodzi obowiązek podatkowy w wysokości 19 proc. od kwoty sprzedaży. Należy jednak zaznaczyć, że przychód z tego tytułu można pomniejszyć o część niezamortyzowaną, czyli o odpisy pozostałe do końca amortyzacji. Istnieje jednak możliwość uniknięcia podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania pod warunkiem, że nastąpi to po upływie 5 lat, licząc od momentu wprowadzenia do majątku firmy.

bETSTpDm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)