Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amortyzacja samochodu - ile można zyskać

0
Podziel się:

Przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu także nieodliczony VAT oraz odsetki od kredytu na samochód.

Amortyzacja samochodu - ile można zyskać
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEEaUqsB

Przedsiębiorca, który kupuje auto osobowe i wprowadza je do ewidencji środków trwałych firmy, ma prawo do amortyzacji takiego samochodu, dzięki czemu obniża co miesiąc podstawę opodatkowania, a w rezultacie – płaci niższe podatki. Co więcej, może zaliczyć w koszty także nieodliczony VAT oraz odsetki od kredytu na samochód.

Wprowadzając nowe auto osobowe do ewidencji środków trwałych przedsiębiorca może odliczyć 60 proc. podatku VAT – ale nie więcej niż 6 tys. zł. A zatem w przypadku auta kupionego na przykład za 60 000 zł brutto, mimo że VAT stanowi ok. 11 220 zł, odliczyć można tylko 6 tys. zł. Ale uwaga - nieodliczoną część VAT, czyli w naszym przykładzie 5 220 zł, można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu, ponieważ ta nieodliczona kwota VAT zostanie uwzględniona w wartości auta, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Stawka amortyzacji dla nowego samochodu osobowego wynosi 20 proc. rocznie. Jeśli zatem środkiem trwałym będzie auto o wartości 54 tys. zł (60 000 – 6000), przedsiębiorca będzie mógł przez 5 lat zaliczać co miesiąc w koszty uzyskania przychodu 900 zł. Oznacza to, że z tytułu amortyzacji zaoszczędzi miesięcznie na podatku prawie 171 zł (przy założeniu, że rozlicza się z fiskusem według 19-proc. stawki liniowej).

bEEaUqsD

Jeśli więc przedsiębiorca kupił auto osobowe o wartości 60 tys. zł brutto za gotówkę, efektywny koszt nabycia tego samochodu - w wyniku amortyzacji i odliczenia VAT - to 43 740 zł, a więc jest o 27,1 proc. niższy niż w przypadku auta osobowego nieużywanego w działalności gospodarczej.

Efektywny koszt zakupu za gotówkę auta o wartości 60 tys. zł brutto*
Wartość auta (brutto) Tarcza podatkowa Efektywny koszt nabycia auta
* firma jest opodatkowana 19-proc. stawką liniową, auto jest środkiem trwałym firmy przez 5 lat
60 tys. zł VAT: 6000 zł Podatek dochodowy: 10 260 zł (amortyzacja) Razem: 16 260 zł 43 740 zł

Należy jednak pamiętać, że dla samochodów osobowych obowiązuje limit amortyzacyjny, który stanowi równowartość 20 tys. euro. Tym samym przedsiębiorca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodu tylko te kwoty wynikające z amortyzacji, które łącznie nie przekraczają równowartości 20 tys. euro (do obliczenia tego limitu przyjmuje się kurs średni euro ogłaszany przez NBP – z dnia przekazania samochodu do używania).

Wspomniane ograniczenie dotyczy również samochodów w karoserii osobowej z homologacją ciężarową, a więc tzw. aut z kratką. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych traktuje bowiem takie auta – mimo homologacji ciężarowej – jako pojazdy osobowe. W myśl ustawy o PIT, samochodem osobowym będzie bowiem także auto w karoserii osobowej z homologacją ciężarową, jeśli część bagażowa takiego samochodu, oddzielona kratką, nie jest dłuższa od części osobowej.

bEEaUqsJ

Kredyt pozwala na podatkowe oszczędności

Oprócz kwot wynikających z amortyzacji kosztem uzyskania przychodu będą także codzienne wydatki związane z użytkowaniem samochodu: koszty paliwa, ubezpieczenia auta (w tym wypadku także obowiązuje limit 20 tys. euro), przeglądów serwisowych czy zakup lub wymiana opon z _ zimówek _ na letnie i odwrotnie. Co więcej, jeśli przedsiębiorca kupił auto na kredyt i wprowadził jej do ewidencji działalności gospodarczej, może także zaliczyć w koszty zapłacone już odsetki od zaciągniętego kredytu – także w sytuacji, gdy kredyt na auto został zaciągnięty prywatnie (co potwierdza m.in. interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dn. 25.01.2011 r., sygn. IBPBI/1/415-1124/10).

Łącznie kupując na kredyt samochód osobowy o wartości 60 tys. zł brutto, przedsiębiorca efektywnie wydaje na niego 59 665,25 zł (uwzględniając w tym odliczenie VAT, amortyzację oraz odsetki od kredytu w kosztach firmy).

Efektywny koszt zakupu na kredyt auta o wartości 60 tys. zł brutto*
Wartość auta (brutto) Całkowity koszt kredytu (odsetki plus prowizja) Tarcza podatkowa Efektywny koszt nabycia auta
*kredyt na nowe auto osobowe dla firmy (w złotych, na 5 lat, prowizja 5%), firma jest opodatkowana 19-proc. stawką liniową, auto jest środkiem trwałym firmy przez 5 lat)
60 tys. zł (wpłata własna 10%) 19 660,80 zł VAT: 6000 zł Podatek dochodowy: 3 735,55 zł (odsetki i prowizja) oraz 10 260 zł (amortyzacja) Razem: 19 995,55 zł 59 665,25 zł
bEEaUqsK

Minus auta w ewidencji środków trwałych? Gdy przedsiębiorca stara się o kredyt, na przykład mieszkaniowy, musi liczyć się z tym, że miesięczna kwota amortyzacji może zmniejszyć jego miesięczny dochód, a w efekcie – zdolność kredytową. Większość banków nie wyłącza bowiem amortyzacji z kosztów uzyskania przychodu, choć jest ona tzw. kosztem niepieniężnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Kupiłeś auto na firmę? Pamiętaj o ograniczeniach Dla posiadaczy firmowych samochodów osobowych ustawy o podatkach dochodowych jak i o podatku VAT przewidują zdecydowanie mniej korzystne rozwiązania.
Zakup opon można rozliczyć w kosztach podatkowych Zależy to jednak od tego, kiedy zakup ten został dokonany oraz do jakiego auta opony są nabywane.
Firmowy motocykl zaliczysz do kosztów Zakup motocykla na potrzeby działalności gospodarczej traktowane jest na gruncie ustawy o VAT tak jak zakup samochodu osobowego.

Agata Szymborska-Sutton - Tax Care

bEEaUqte
wiadomości
podatki
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)