Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amortyzacja w 2007 roku - nowe zasady

0
Podziel się:

Nowelizacja u.p.d.o.f. wchodząca w życie dnia 1 stycznia 2007 r. wprowadza szereg zmian dotyczących zasad dokonywania amortyzacji.

Nowelizacja u.p.d.o.f. wchodząca w życie dnia 1 stycznia 2007 r. wprowadza szereg zmian dotyczących zasad dokonywania amortyzacji.

Poniżej przedstawiamy główne zmiany w tym zakresie:

  • Wprowadzenie nowej metody amortyzacji jednorazowej przeznaczonej dla małych podatników oraz dla osób, które rozpoczęły prowadzenie działalności gospodarczej w danym roku podatkowym - metoda ta polega na możliwości dokonania jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych (zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyjątkiem samochodów osobowych). Łącznie odpisy amortyzacyjne dokonane tą metodą nie mogą przekroczyć w roku podatkowym równowartości 50.000 euro.

Nowa metoda nie będzie miała zastosowania do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie poprzednich dwóch lat prowadził działalność gospodarczą (samodzielnie lub jako wspólnik) lub działalność taką prowadził małżonek tej osoby (jeśli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa).

Nowelizacja u.p.d.o.f. definiuje również małego podatnika - w jej świetle mały podatnik to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w zaokrągleniu do 1000 zł.

  • W związku z wprowadzeniem powyższej metody likwidacji ulegają dotychczasowe zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych od fabrycznie nowych środków trwałych. Podatnicy, którzy przed 1 stycznia 2007 r. rozpoczęli stosowanie amortyzacji według dotychczasowych zasad, będą nadal dokonywać amortyzacji zgodnie z tymi zasadami (aż do pełnego zamortyzowania środka trwałego) .
  • Określenie wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych przez podatnika w razie likwidacji osoby prawnej jako wartość ustaloną przez podatnika, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Jednakże w przypadku otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które uprzednio zostały wniesione do tej osoby prawnej jako wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, za wartość początkową przyjmuje się wartość początkową ustaloną w księgach podmiotu likwidowanego.
  • Wprowadzenie zasady, iż w przypadku otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części za wartość początkową przyjmuje się wartość początkową ustaloną w księgach zbywcy. Ustalono również, iż w razie otrzymania wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części dokonuje się odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem metody amortyzacji i wysokości odpisów dokonanych przez zbywcę.
  • Ustalenie, iż w odniesieniu do budynków niemieszkalnych, dla których stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5%, okres amortyzacji nie może być krótszy niż 40 lat - amortyzacja taka powinna być dokonywana z uwzględnieniem okresu amortyzacji, który upłynął od dnia ich oddania po raz pierwszy do używania (a więc z uwzględnieniem okresu amortyzacji u zbywcy), z tym że nabywca ma obowiązek amortyzować taki budynek nie krócej niż 10 lat.

Joanna Narkiewicz-Tarłowska jest doradcą podatkowym, menedżerem w Dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers

Paweł Stańczyk jest starszym konsultantem w Dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers

Andrzej Taudul jest doradcą podatkowym

pit 2007
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)