Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będą ułatwienia przy samozatrudnieniu?

0
Podziel się:

Sejm pracuje nad nowelizacją, która ma ułatwić samozatrudnienie pracującym na zlecenie, pośrednikom czy lekarzom.

Będą ułatwienia przy samozatrudnieniu?
(EPA/PAP)

Sejm rozpoczyna prace nad nową definicją działalności gospodarczej. Proponowane zmiany ułatwią samozatrudnienie pracującym na zlecenie, pośrednikom czy lekarzom.

Podstawowa zmiana mówi, że za działalność gospodarczą uznaje się działalność prowadzoną nie tylko na własny ale i na cudzy rachunek.
Poprawia to sytuację niektórych grup zawodowych pracujących na umowę zlecenia czy o dzieło oraz np. lekarzy pracujących w przychodniach - pisze _ Gazeta Prawna _. Sprecyzuje to także sytuację agentów, czy osób prowadzących komisy.

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma poprawić sytuację osób samozatrudnionych. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, będą oni mogli założyć własną firmę bez obaw o konsekwencje podatkowe.

Dzięki temu między innymi zyskają prawo do rozliczania ponoszonych kosztów czy do rozliczania podatku dochodowego według liniowej, 19-procentowej stawki.

Bliżej jednolitej definicji

Proponowane zmiany przyczynią się też do ujednolicenia definicji działalności gospodarczej. W tej chwili obowiązują trzy różne definicje: w ustawie o PIT (która właśnie ma zostać zmieniona), w ustawie o VAT, w ordynacji podatkowej oraz w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych (dotyczy ustalania podatku od nieruchomości)
.

Ryzyko gospodarcze koniecznie w umowie

Nowelizacja wprowadza jeszcze jeden zapis, ułatwiający przejście na samozatrudnienie. Wprowadza konieczność zapisu w umowie tego, że ryzyko gospodarcze działań określonych w umowie ponoszone jest przez zleceniodawcę.

W przypadku, gdy umowa takiego zapisu nie zawiera, domyślnie uznawać się będzie, że ryzyko ponosi zleceniobiorca, czyli nie będzie możliwości zakwestionowania na tej podstawie, że jego działania są działalnością gospodarczą.

CO NIE JEST DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ:

Jak jednak twierdzi w wypowiedzi dla _ Gazety Prawnej _ dr Krzysztof Biernacki z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, wymóg ujawniania w treści ujawnienia w treści umowy strony ponoszącej ryzyko jest całkowicie niezrozumiały. - _ Strony, dążąc do spełnienia warunku będą odpowiednio kształtować umowy _ - mówi.

działalność gospodarcza
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)