Notowania

vat
09.11.2009 14:38

Będzie łatwiej rozliczać VAT od usług z krajów Unii

Od pierwszego stycznia 2010 podatek rozliczany będzie w kraju nabywcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Toshimself/Dreamstime.com)

Podatek VAT od usług świadczonych za granicą będzie pobierany w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywcy takiej usługi, a nie tam, gdzie siedzibę ma firma świadcząca usługę - przewiduje podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego nowelizacja ustawy o VAT.

Ustawa dostosowuje polskie prawo do trzech unijnych dyrektyw dotyczących m.in. miejsca świadczenia usług. Zdaniem rządu, który przygotował zmiany, nowelizacja ułatwi firmom rozliczenia podatkowe.

Łatwiejsze będzie ubieganie się o zwrot VAT-u zapłaconego w innym państwie UE. Wniosek o zwrot podatku będzie można składać elektronicznie w polskim urzędzie skarbowym, który przekaże go do właściwego państwa.

Ustawa wprowadza miesięczny (zamiast kwartalnego) termin składania informacji o transakcjach przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej. Mają być one składane do 15 każdego miesiąca, a nie jak obecnie do 25 dnia po zakończeniu kwartału.

Zmiana ta ma zmniejszyć możliwości uchylania się od płacenia podatku.

| KIEDY ZMIANY WEJDĄ W ŻYCIE? |
| --- |
| Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r. Część z nich - dotycząca miejsca opodatkowania usług związanych m.in. z kulturą, sztuką, sportem, nauką, edukacją i rozrywką - ma wejść w życie rok później, czyli od 1 stycznia 2011 roku. |

* [ Jak przesunąć płatność VAT ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;przesunac;platnosc;vat,173,0,540845.html )
* [ Rewolucja w VAT. Limit urośnie do 150 tys. złotych ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/rewolucja;w;vat;limit;urosnie;do;150;tys;zlotych,67,0,522051.html )
Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz