Notowania

vat
17.02.2010 19:02

Będzie łatwiej ze sprzedażą premiową

VAT od promocji typu Dwa w cenie jednego będzie można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alonzo76ok/CC/Flickr)

VAT od promocji typu _ Dwa w cenie jednego _ będzie można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu. Do projektu nowelizacji ustawy o PIT i CIT posłowie nie zgłosili żadnych poprawek.

Zgodnie z generalną zasadą należny VAT nie jest kosztem uzyskania przychodów w podatkach dochodowych (PIT i CIT). Wyjątki dotyczą sytuacji, gdy podatnik musi odprowadzić należny VAT od czynności, które nie wiążą się z uzyskaniem wynagrodzenia. Chodzi o przypadki przekazania lub zużycia przez podatnika towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy.

Zdaniem autorów projektu, *katalog wyjątków *powinien objąć także sprzedaż premiową, rozumianą jako przyznawanie klientom nagród rzeczowych w zamian za zakup określonego produktu.

_ - Można wręcz bronić stanowiska, że tak rozumiana sprzedaż premiowa jest przejawem szeroko rozumianych działań reklamowych i mieści się w pojęciu przekazania towarów na potrzeby reklamy. Poglądy w tej sprawie są jednak niejednolite _ - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Projekt ma wprowadzić przepis, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodów będzie także podatek należny od nieodpłatnie przekazanych towarów w przypadku, gdy wyłącznym warunkiem ich przekazania jest uprzednie nabycie przez otrzymującego towarów lub usług w określonej ilości lub wartości.

Według komisji, społecznym skutkiem zmiany będzie zwiększenie poczucia sprawiedliwości systemu podatkowego, a gospodarczym - zwiększenie skłonności przedsiębiorców do stosowania sprzedaży premiowej jako instrumentu zwiększenia sprzedaży.

_ - Skutki finansowe nie powinny być znaczące z uwagi na istotę sprzedaży premiowej, która polega na przyznawaniu upominków, które w relacji do zasadniczej transakcji muszą mieć charakter drobny, wręcz symboliczny _ - uważają autorzy projektu z komisji _ Przyjazne Państwo _.

* [ Fiskus zwolni charytatywne SMS-y z **podatku** ]( http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/fiskus;zwolni;charytatywne;sms-y;z;podatku,241,0,588529.html )
* [ Wyższe limity **VAT** nie dla rezygnujących ze zwolnienia ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wyzsze;limity;vat;nie;dla;rezygnujacych;ze;zwolnienia,30,0,586014.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz