Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo społeczne
28.03.2007 07:07

Będzie wyższy VAT na materiały budowlane

Wicepremier Zyta Gilowska wyklucza objęcie materiałów budowlanych obniżonym VAT-em.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Tomasz Gzell)

*Wicepremier Zyta Gilowska wykluczyła objęcie materiałów budowlanych obniżoną stawką VAT. Ma ona natomiast obowiązywać na domy budowane przez deweloperów albo spółdzielnie oraz na niektóre prace remontowe. *

"Prace są praktycznie zakończone" - powiedziała Gilowska na konferencji prasowej w Brukseli. Chodzi o opracowywaną w resorcie finansów definicję budownictwa społecznego, które - zgodnie z prawem UE - może być objęte obniżoną stawką VAT.

"Poszukujemy maksimum" - zapewniła wicepremier, tłumacząc, że chce w ustawie o VAT objąć niektóre usługi remontowe obniżoną stawką tego podatku. Znalezienie zapisów, które to umożliwią, określiła mianem "ekwilibrystyki" i "slalomu wśród unijnych przepisów". Wykluczyła jednak, by mogło to dotyczyć materiałów budowlanych, a co za tym idzie - budowy domów systemem gospodarczym.

"Nie są prawdziwe przypuszczenia (...), jakoby można było definicją budownictwa społecznego objąć takie segmenty rynku, żeby także budownictwo w systemie gospodarczym mieściło się w tej definicji pozwalającej na zastosowanie niższej stawki" - podkreśliła Gilowska.

Jej zdaniem "ludzie mają prawo oczekiwać, że dostawa gotowych domów i mieszkań w ramach kategorii budownictwa społecznego będzie obciążona niższą stawką podatku VAT".

"Nie widzę jednak możliwości - na to nie pozwala ani dyrektywa ani załączniki do niej - żeby można było powiedzieć ludziom: budujecie systemem gospodarczym, idziecie do sklepu, kupujecie towary obciążone 7-procentową stawką VAT. Takiej możliwości nie ma. Dostawa towarów jako taka obciążona jest stawką podstawową i nie podlega żadnym wyjątkom. Wyjątki dotyczą usług. Usługą jest dostawa domu albo mieszkania i staramy się, aby usługą były niektóre remonty" - tłumaczyła wicepremier, protestując przeciwko "czynieniu ludziom złudnych nadziei".

| NIŻSZY VAT W BUDOWNICTWIE |
| --- |
| Na nowe mieszkania i usługi budowlane Polska może stosować obniżoną stawkę VAT jedynie do końca tego roku, kiedy kończą się wynegocjowane w traktacie akcesyjnym okresy przejściowe. Odpowiednio szeroka definicja budownictwa społecznego pozwoli zachować obniżoną stawkę VAT po 2007 r. - bez wchodzenia w konflikt z prawem Unii Europejskiej. |

Tagi: budownictwo społeczne, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki, zarzadzanie, nieruchomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz