Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatek
13.11.2010 11:40

Bez zapowiadanej zmiany: pracownicy sami wyślą PIT-y

Ustawa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. i objąć tegoroczne rozliczenia, trafi do kosza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Sejm nie będzie już pracował nad ustawą zwalniającą pracowników z wysyłania rocznych PIT-ów do urzędów skarbowych - poinformowało biuro prasowe Sejmu. Ustawa, która miała wejść w życie od 1 stycznia 2011 r. i objąć tegoroczne rozliczenia, trafi do kosza.

Chodzi o przygotowaną przez rząd w ubiegłym roku nowelizację Ordynacji podatkowej i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sejmuchwalił ją we wrześniu 2009 r., ale Senat podjął uchwałę o jej odrzuceniu. Zgodnie z nowelą od 2011 r. pracodawcy mieli uwzględniać w rozliczeniach ulgi podatkowe pracowników oraz wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego. _ - Przyspieszyliśmy pracę nad zmianą prawa, która ułatwi życie milionom podatników _ - mówił w 2009 r. premier Donald Tusk.

Z rozliczenia przez firmę miałyby korzystać osoby, które są zatrudnione u jednego pracodawcy. Pracownik, który chciałby rozliczyć się sam, musiałby do 15 stycznia zawiadomić o tym pracodawcę.

Senacka uchwała o odrzuceniu nowelizacji trafiła do tzw. sejmowej zamrażarki i izba niższa do dziś nie zajęła stanowiska w tej sprawie. _ - Według posiadanych przez Biuro Prasowe informacji proces legislacyjny nad tą ustawą nie będzie kontynuowany _ - poinformowało biuro prasowe Sejmu.

Oznacza to, że w przyszłorocznym rozliczeniu za 2010 r. pracownicy korzystający z ulg będą musieli rozliczyć się sami.

Źródło: Money.pl na podstawie danych )Ministerstwa Finansów

Zdaniem resortu finansów, by nowelizacja weszła w życie 1 stycznia 2011 r., przepisy trzeba byłoby ogłosić do końca listopada. Nieoficjalnie w resorcie finansów przyznano, że ministerstwo i tak nie jest przygotowane, by do 1 stycznia 2011 r. wprowadzić odpowiednie zmiany.

Doradca podatkowy w firmie Accreo Taxand, Hanna Filipczyk uważa, że nie ma już sensu zmieniać zasad rozliczeń podatkowych. _ - Nie tylko resort finansów, ale także przedsiębiorcy mieliby za mało czasu na praktyczne przygotowanie się do zmian _ - powiedziała.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t85704.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/placisz;wysokie;podatki;tak;ci;sie;tylko;wydaje,82,0,650834.html) Płacisz wysokie podatki? Tak ci się tylko wydaje Polak zarabiający średnią krajową oddaje państwu przez rok ponad 8,5 tysiąca złotych ze swojej pensji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t111776.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/w;2011;r;wiecej;osob;moze;rozliczac;podatki;przez;internet,217,0,706265.html) W 2011 r. więcej osób może rozliczać podatki przez internet Dojdą cztery deklaracje nie wymagające e-podpisu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t46853.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;mniej;chojni;nie;ma;rekordu;z;1;proc;,177,0,684209.html) Polacy mniej chojni. Nie ma rekordu z 1 proc. 8,6 mln osób udzieliło wsparcia organizacjom charytatywnym.
Tagi: podatek, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, czołówki, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz