Notowania

zmiany w podatkach
24.01.2011 06:48

Błąd w broszurze fiskusa może być kosztowny

Ministerstwo nieprecyzyjnie informuje podatników, że mogą odliczać VAT od paliwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

Ministerstwo Finansów nieprecyzyjnie informuje podatników, że mogą odliczać podatek VAT od paliwa między innymi do leasingowanych aut.

Takie odliczenie w przepisach nowej ustawy o VAT jest wyłączone. Jednak z wydanej przez resort broszury na temat noweli tego podatku wynika, że osoba, która ma samochód z kratką w leasingu, a umowę zawarła przed 1 stycznia 2011 roku i zarejestruje go do 31 stycznia, będzie miała prawo do odliczenia VAT-u od paliwa. A to niestety nieprawda - zauważa _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Jeśli podatnik przeczyta tylko broszurę Ministerstwa Finansów, nie zaglądając do odpowiednich przepisów, może wyciągnąć mylące wnioski. W konsekwencji odliczy VAT od paliwa zakupionego od leasingowanego auta, do czego nie ma prawa.

Gdy urząd skarbowy takie rozliczenie sprawdzi, nakaże podatnikowi skorygować odliczenie. Korekta może być kosztowna. U podatnika powstanie bowiem zaległość podatkowa, która trzeba uregulować wraz z odsetkami.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t112759.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/vat;w;2011;roku;co;sie;zmieni;oprocz;stawek,64,0,748864.html) VAT w 2011 roku: co się zmieni oprócz stawek? Inaczej określać się będzie miejsce świadczenia usług, wzrosną limity zwolnienia od podatku. Zmienią się też przepisy dotyczące kas fiskalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t115553.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podatek;2011;przygotuj;sie;na;zmiany;vat,3,0,741891.html) Podatek 2011. Przygotuj się na zmiany VAT Z Nowym Rokiem wejdą w życie nowe stawki: 5, 8 i 23 procent. Oznacza to wyższe rachunki za większość towarów i usług.
Tagi: zmiany w podatkach, vat, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, baza wiedzy, msp, IAR, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz