Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bony towarowe dla pracowników a podatek VAT

0
Podziel się:

Okres przedświąteczny to specyficzny czas wzmożonego obrotu bonami towarowymi, zakupionymi przez pracodawców i rozdawanymi następnie pracownikom.

Bony towarowe dla pracowników a podatek VAT
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Dość częstą praktyką stosowaną przez przedsiębiorców jest nabycie bonów towarowych, które potem przekazywane są pracownikom w związku z różnymi okolicznościami, takimi jak święta czy jubileusze. Pytanie jakie może się pojawić w związku z tym dotyczy ewentualnej konieczności ich opodatkowania podatkiem VAT.

Okres przedświąteczny to specyficzny czas wzmożonego obrotu bonami towarowymi, zakupionymi przez pracodawców i rozdawanymi następnie pracownikom. Najczęstszą motywacją podjęcia takich działań jest chęć wypłacenia pracownikom premii lub też obdarowania ich innymi prezentami z okazji świąt i różnego rodzaju jubileuszy - w formie niepieniężnej.

Praktyka ta budzi jednak wiele kontrowersji związanych z opodatkowaniem tej czynności podatkiem od towarów i usług. Taki stan rzeczy można uznać za uzasadniony ze względu na prezentowane przez polskie organy podatkowe oraz Europejski Trybunał Sprawiedliwości dwa, zgoła odmienne poglądy na tę kwestię.

Stanowisko organów podatkowych


W myśl interpretacji wydawanych przez krajowe organy podatkowe przekazanie pracownikom bonów towarowych nie może zostać obciążone podatkiem od towarów i usług. Wynika to z faktu, że czynność ta nie stanowi ani dostawy towarów, ani też świadczenia usług, a ewentualne uznanie wydania bonu towarowego za świadczenie usług doprowadziłoby w konsekwencji do sprzecznego z prawem podwójnego opodatkowania tej samej konsumpcji.

Warto zauważyć, że wspomniane wyżej bony towarowe stanowią swojego rodzaju środek płatniczy, surogat pieniądza pozwalający pracownikowi na otrzymanie w określonym czasie pewnych towarów lub usług. Ponadto, w zapisach ustawy o VAT nie została uregulowana kwestia rozliczenia przekazywania środków płatniczych, co skutkuje brakiem konieczności opodatkowania opisanej wyżej czynności. Dopiero zrealizowanie takiego bonu towarowego, to znaczy jego wręczenie sprzedawcy w zamian za towar, stanowi czynność wymagającą opodatkowania VAT-em.

Stanowisko prezentowane przez ETS

W nawiązaniu do omawianego problemu sporym zaskoczeniem okazał się wyrok wydany przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości w sprawie firmy Astra Zeneca (C-40/09) w dniu 29 lipca 2010 r. Zgodnie z postanowienie ETS przekazanie bonów towarowych przez pracodawcę pracownikom w zamian za rezygnację z części wynagrodzenia w gotówce należy traktować jako odpłatne świadczenie usług, które w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak dotąd w Polsce powyższe orzeczenie nie znalazło praktycznego zastosowania. Wydawanie bonów towarowych pracownikom nie podlega opodatkowaniu, ponieważ pozostaje poza zakresem ustawy o VAT.

Czytaj więcej na temat podatku VAT
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t115551.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/bony;dla;kontrahentow;sa;zwolnione;z;vat,216,0,794840.html) Bony dla kontrahentów są zwolnione z VAT Przekazanie bonu jest czynnością neutralną na gruncie podatku od towarów i usług.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t35119.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jest;rozstrzygniecie;w;sprawie;vat;od;swiadczen;socjalnych,159,0,956063.html) Fiskus przyznaje. Nie trzeba płacić VAT Zdaniem łódzkiej Izby Skarbowej, kupujący świadczenia za pieniądze z funduszu socjalnego i przekazując je pracownikom, nie działa w charakterze podatnika VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t34784.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/promocja;typu;21;gratis;jakie;stawki;vat,111,0,943215.html) Promocja typu "2+1 gratis". Jakie stawki VAT? Możliwe jest uznanie, że na gruncie ustawy o VAT dochodzi do jednej dostawy towarów, dla której podstawę opodatkowania stanowi cena nabycia towaru wiodącego.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)