Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bronią zerowego VAT na usługi portowe

0
Podziel się

23-procentowy VAT zrujnuje polską gospodarkę morską uważają portowcy i samorządy.

Bronią zerowego VAT na usługi portowe
(Brosen/CC/Wikipedia)
bEgWNZXF

Prezydenci Szczecina, Gdyni, Gdańska i Świnoujścia oraz rektorzy szczecińskich uczelni podpisali się pod apelem do premiera w obronie zerowej stawki VAT na usługi portowe - poinformował Sebastian Sahajdak z NSZZ _ Solidarność _ Pomorza Zachodniego.

_ Apelujemy o utrzymanie opodatkowania usług portowych zerową stawką VAT, tak jak jest to stosowane w portach większości krajów europejskich _ - napisali sygnatariusze dokumentu.

W polskich portach od połowy lutego trwa akcja protestacyjna przeciw stosowaniu przez urzędy skarbowe 23-procentowej stawki VAT na usługi portowe. Portowcy m.in. włączają codziennie syreny portowe oraz zbierają podpisy pod apelem.

bEgWNZXH

Podpisali się pod nim już m.in. rektorzy Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.

Jak napisał do premiera prezydent Szczecina Piotr Krzystek, pobieranie 23-procentowej stawki VAT na usługi portowe _ niewątpliwie zrujnuje polską gospodarkę morską. Dowód? Około 100 przedsiębiorstw funkcjonujących tylko na terenie Zespołu Portów Szczecin-Świnoujście będzie musiało oddać łącznie 300 milionów złotych. Bankructwo tych podmiotów może oznaczać utratę 10 tysięcy miejsc pracy. Nie możemy do tego dopuścić! _.

Krzystek obawia się także, że wyższy VAT na usługi portowe zmarginalizuje polskie porty.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zmiany;w;vat;pozorne;ulatwienia;dla;samochodow;firmowych,152,0,783768.html) Zmiany w VAT: Pozorne ułatwienia dla samochodów firmowych
W Polsce do końca 2007 r. obowiązywała zasada zerowej stawki na usługi portowe. Znowelizowane przepisy obowiązują od 2008 r. W myśl ich nowej interpretacji urzędy skarbowe oczekują od przedsiębiorców świadczących usługi portowe zapłaty zaległego VAT wraz z odsetkami za lata 2008-2010. Zdaniem portowców, to może przyczynić się do bankructwa wielu przedsiębiorstw, a tym samym utraty kolejnych miejsc pracy na Pomorzu.

bEgWNZXN

Według ostatniej interpretacji przepisów podatkowych, zerową stawką są objęte tylko usługi świadczone na rzecz armatora morskiego. W innych krajach stawka zerowa obowiązuje też na transport, załadunek towarów, magazynowanie, sortowanie, czy kontrolę jakości w obrębie portów morskich. W myśl obecnych polskich przepisów usługi te świadczone są nie na rzecz armatora, tylko na rzecz ładunków, i nie są zwolnione z VAT.

- _ Nasza walka o przywrócenie zerowej stawki VAT w portach pokazała, że jesteśmy gotowi do wspólnego działania na rzecz rozwoju polskiej gospodarki morskiej _ - powiedział Rafał Zahorski z Rady Interesantów Portu Szczecin. - _ Mamy nadzieję, że nasze argumenty przedstawione między innymi na ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych oraz tocząca się od ponad roku dyskusja w sprawie VAT-u w portach pozwolą parlamentarzystom ze zrozumieniem patrzeć w stronę polskiego morza _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t40511.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/unia;chce;ujednolicic;podatek;cit,226,0,776930.html) Unia chce ujednolicić podatek CIT
Za zerową stawką VAT na usługi portowe jest wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. W jego opinii, obecna 23-proc. stawka obniża konkurencyjność polskich portów. Z inicjatywy wicepremiera PSL zgłosiło stosowną poprawkę do obecnie nowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Opowiedziała się za nią Komisja Finansów Publicznych.

Poprawkę do nowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, wprowadzającą zerową stawkę VAT, zgłosiło także PiS. Została ona zgłoszona pod obrady Sejmu, jako wniosek mniejszości.

bEgWNZXO

Głosowanie nowelizacji ustawy o VAT, w tym poprawki PSL dotyczącej podatku na usługi portowe, zaplanowano na piątek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t110405.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/port;w;gdyni;wyda;pol;mld;zl;na;inwestycje,179,0,783795.html) Port w Gdyni wyda pół mld zł na inwestycje Do największych inwestycji należy rozbudowa infrastruktury portowej do obsługi statków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/podwyzka;vat;niekonstytucyjna;trafi;do;trybunalu,77,0,768589.html) Podwyżka VAT niekonstytucyjna? Trafi do Trybunału W nowelizacji, podnoszącej stawki podatku VAT zastosowano zbyt krótkie vacatio legis - twierdzi SLD.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/blad;w;broszurze;fiskusa;moze;byc;kosztowny,12,0,758796.html) Błąd w broszurze fiskusa może być kosztowny Ministerstwo nieprecyzyjnie informuje podatników, że mogą odliczać VAT od paliwa.
bEgWNZYi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)