Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo podatkowe
15.08.2011 09:50

Chcesz zatrudnić swoje dziecko - stracisz na podatku

Jeśli jest niepełnoletnie, jego wynagrodzenia nie będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Extra Ketchup/CC/Flickr)

*Twoje dziecko chce dorobić w wakacje do kieszonkowego? Jeśli jest małoletnie, nie przyjmuj go do pracy w swojej firmie. Nie warto tego robić, bo jego wynagrodzenia nie będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych. *

Zatrudnianie rodziny w firmie osoby fizycznej reguluje art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci. Zakaz ten dotyczy również działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej. W tym przypadku nie zalicza się do kosztów podatkowych wartości pracy małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Jeśli zatem dziecko jest małoletnie, wydatki poniesione przez rodzica-przedsiębiorcę na jego wynagrodzenie nie zmniejszą firmowego podatku. Kwoty te nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych. **

Nie ma kosztów - jest wyższy podatek

Brak możliwości zaliczenia do kosztów takich kwot oznacza, że w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej małoletniego dziecka, wypłata wynagrodzenia na jego rzecz nie pomniejszy dochodu do opodatkowania przedsiębiorcy. Z drugiej strony wypłata wynagrodzenia spowoduje powstanie przychodu do opodatkowania po stronie osoby zatrudnionej, co oznacza obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy oraz ewentualnie obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Inaczej jest w przypadku dziecka pełnoletniego

Podejmując więc decyzję o zatrudnieniu dziecka trzeba dobrze rozważyć, czy nam się to opłaca. Z punktu widzenia optymalizacji podatkowej warto raczej poszukać małoletniemu dziecku pracy u innego przedsiębiorcy, bo ten będzie miał możliwość rozliczenia kosztów z tego tytułu. Za to spokojnie możemy zatrudnić je u siebie, jeśli jest już pełnoletnie. W tym przypadku ustawa o PIT nie wprowadza żadnych ograniczeń. Takie dziecko może być więc zatrudnione w rodzinnej firmie, a jego pensja zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.

O podatkach i dzieciach w firmie czytaj w artykułach:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t41743.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/firmy;szykuja;sie;do;zakladania;zlobkow,21,0,798229.html) Firmy szykują się do zakładania żłobków Koszty prowadzenia przyzakładowego żłobka można będzie odpisać od podatku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/komu;oplaca;sie;karta;podatkowa,45,0,881709.html) Komu opłaca się karta podatkowa? Największą zaletą karty podatkowej jest stała w ciągu roku wartość podatku, jaką należy zapłacić do Urzędu Skarbowego do 7 dnia każdego miesiąca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;oplaca;sie;rozliczac;ryczaltem,104,0,881768.html) Kiedy opłaca się rozliczać ryczałtem Główną zaletą jest brak wymogu prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, a jedynie ewidencję przychodów, środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Tagi: prawo podatkowe, firma, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz