Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niższy CIT dla małych firm. Jest podpis prezydenta

18
Podziel się:

Obniżenie stawki podatku CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc. zakłada podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych.

Niższy CIT dla małych firm. Jest podpis prezydenta
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Obniżona stawka ma obejmować firmy - płatników CIT, których przychód ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie. Efekt fiskalny ustawy, czyli zmniejszenie dochodów budżetu, szacowany jest na ok. 270 mln zł.

Wprowadzane rozwiązanie będzie również dotyczyć podatników rozpoczynających działalność. Preferencyjną stawką podatku nie zostaną objęte podatkowe grupy kapitałowe.

Nowe przepisy uniemożliwią skorzystanie z preferencyjnej stawki podatkowej przedsiębiorcom, którzy np. podzielą firmę tylko po to, aby skorzystać z obniżonej stawki CIT. Wprowadzane rozwiązanie będzie także dotyczyć podatników rozpoczynających działalność.

W ustawie zawarte są także zmiany "uszczelniające" pobór podatków. Ponadto przewidziano zmiany doprecyzowujące obecne przepisy, tak, aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne mogące skutkować unikaniem opodatkowania niektórych dochodów.

Wprowadzono przepis, który przewiduje ograniczenie stosowania określonych w ustawie preferencyjnych zasad opodatkowania transakcji wymiany udziałów. W myśl ustawy zasady te nie będą stosowane w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów wymiany udziałów jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Ponadto przewidziano w ustawie zmiany doprecyzowujące obecne przepisy tak, aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne mogące skutkować unikaniem opodatkowania niektórych dochodów. Doprecyzowano także przypadki, w których dochód podatnika podlegającego ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu uznaje się za uzyskany na terytorium Polski.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Julia
6 lat temu
Co ma CIT do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych??? Cyt. " Obniżenie stawki podatku CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc. zakłada podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ....."
Macccccccccc
6 lat temu
A 1 osobowe działalności są PITowcami wiec nadal się biedni i nie skorzystali na tym .... narazić 1 1 osobowe firmy płacą 200 zł miesięcznie więcej po podwyżkach
Myślący
6 lat temu
Małe przedsiębiorstwa płacą PIT! Małe spółki płacą CIT! Jest to propagandowa zagrywka, bo po pierwsze, to spółki będą płaciły mniej a nie moja np. mała firma, czy jakakolwiek mała firma (mechanik samochodowy itp.). My nadal będziemy płacili PIT! Druga sprawa to fakt, że CIT płaci spółka od zysków, ale przelewanie z kont spółki wypłat dla zarządu czy właścicieli obarczone będzie przejściem tych kwot z podatku CIT na PIT, a to oznacza, że podatek będzie taki sam.
Morek
6 lat temu
Warto przypomnieć że to wcale nie jest obniżka podatków, bo rządzący w prognozowanych zmianach zapisali WZROST dochodów do budżetu. Patent polega na tym, że obniżają stawkę CIT, ale też likwidują odliczenia i to co wcześniej było kosztem, teraz już nie będzie i nie będzie można sobie tego odliczyć.
J
6 lat temu
Zmiana nie ma żadnego znaczenia i tak właściciele małej firmy mają działalności i fakturują firmę do poziomu straty żeby cit nie płacić. Niech lepiej uszczelnią szarą strefę - praca na czarno Ukrainców za gówniane stawki, transfery zysków przez korporacji i przewały na VAT. Ale tu się okazuje że sukcesów nie ma....