Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
CIT dla najmniejszych firm spadnie? Jest odpowiedź

CIT dla najmniejszych firm spadnie? Jest odpowiedź

Fot. 777546 / pixabay.com (CC0 Public Domain)

Rząd będzie pracował nad koncepcją obniżenia podatku CIT od najmniejszych firm do 15 procent - mówił we wtorek dziennikarzom wicepremier Mateusz Morawiecki, pytany, czy w ramach jego planu rozwojowego planowana jest obniżka podatków.

Podkreślał zarazem, że obietnicy obniżenia podatku CIT "nie chciałby dzisiaj składać", bo i tak w Polsce ten podatek jest niski na tle innych krajów UE.

- Tym niemniej w ramach pakietu dla małych przedsiębiorstw będziemy pracować nad obniżeniem CIT dla pewnej niewielkiej kategorii, ale tych niewielkich firm, którym najtrudniej jest na rynku - powiedział Morawiecki.

- Jest obietnica przedwyborcza obniżenia podatku CIT z 19 na 15 procent, ale szczegóły będą opracowywane przez ministra Haładyja (Mariusz Haładyj, wiceminister rozwoju - PAP), we współpracy z ministrem finansów - dodał.

Obecnie stawka podatku CIT w Polsce wynosi 19 proc.

rząd, podatki, citr
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
darek 999
77.253.207.* 2016-02-29 12:53
75% PKB przynoszą małe firmy. Jednak nie są one płatnikami podatku CIT.

Większość z nich to ryczałtowa forma podatkowa, karta podatkowa i tzw ogólne zasady.

Są osoby, które zarabiają we dwójkę ok 4000 zł. z tego muszą zapłacić 23% VAT, dwa "zestawy" ZUSu a jakże wysokiego bo liczonego od średniej krajowej tj po 1200zł*2=2400zł. Prowadząc "firmę" ponoszą koszty stałe jak : podatek od pomieszczeń oczywiście 10 krotnie wyższy niż każdy śmiertelnik, zużywają energię oczywiście płatną wg cen wielokrotnie wyższych niż śmiertelnik, jak ich jeszcze stać muszą wydawać na utrzymanie telefonów lub internetu - bo przecież firma bez kontaktu ze Światem przestanie istnieć w kilka dni.
Ile pozostaje na "rozwój firmy" na utrzymanie rodziny?

Nie dziwcie się więc, że większość ludzi pracuje w szarej strefie.
Bo to co zarobi - nawet grosze to są dla nich.
Ludzie pracujący "legalnie". Płacą haracz. I pracują chyba tylko dla samej satysfakcji
ale na pewno nie finansowej.

Szanowni decydenci pozwólcie mi płacić tylko podatek dochodowy nawet ten obecny 18% ale nie zabierajcie mi 85% moich przychodów.
ko była
109.95.144.* 2016-02-18 07:48
To cos dla szarej strefy lub kolesi którzy juz pod ustawę przygotowyja firemki do prania pieniędzy. Mamy niskie podatki gada pan minister a to bardzo ciekawe bo od każdej złotówki trzeba dac panstwu 75 %
Z pewnoscia chcieliby 100 % i z tego zaplacic pracodawcy jalmuzne. Nadal tragedia,likwidacja gospodarki,tworcow PKB,budowanie biurokracji i oszustwa nie swiadomych obywateli
klamczynski
83.238.90.* 2016-02-17 07:39
Wiecie ile jest małych firm, które płacą CiT??? Cały 1%!!! Brawo PIS!!!
Zobacz więcej komentarzy (13)