Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Co piąta mała firma rozlicza VAT kwartalnie

0
Podziel się

Księgowość online pozwala zaoszczędzić nawet 2 tysiące złotych.

Co piąta mała firma rozlicza VAT kwartalnie
(Georgy Pchemyan/Dreamstime.com)
bErlAHQl

W przypadku podatku dochodowego kwartalne rozliczenie wybiera tylko 16 procent małych firm. Mikro i małe firmy znacznie chętniej decydują się na taką formę, mimo korzyści, które oferują rozliczenia kwartalne - wynika z badania firmy InFakt.pl przeprowadzone we współpracy z firmą badawczą 4P research mix.

Spośród ankietowanych, tylko 20 proc. w przypadku VAT i 16 proc. w przypadku podatku dochodowego wybiera kwartalną formę rozliczenia - wskazuje raport _ Księgowość mikro i małych firm w Polsce 2011 _.

Większość firm biorących udział w badaniu rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów (77 proc.), a blisko co druga z badanych firm samodzielnie wystawia rachunki za pomocą programu do wystawiania rachunków i faktur online. Nieco rzadziej firmy korzystają z aplikacji zainstalowanych na komputerach.

bErlAHQn

Najczęstszym sposobem prowadzenia księgowości w firmie jest obsługa przez zewnętrzne biuro rachunkowe - 51 proc., wobec 37 proc. przedsiębiorców prowadzących księgowość samodzielnie. Wśród mikro i małych firm zauważalna jest również skłonność do prowadzenia księgowości za pomocą aplikacji online. Zdecydowało się już na to 9 proc., a 12 proc. chce to zrobić w najbliższym roku.

Wśród problemów wynikających ze współpracy z biurem rachunkowym ankietowani wskazywali najczęściej na konieczność dowozu dokumentów do biura (60 proc.), brak lub niski poziom doradztwa w zakresie optymalizacji kosztów (42 proc.), konieczność prowadzenia równoległej ewidencji księgowej w firmie (30 proc.), brak wcześniejszej informacji o wysokości podatku (29 proc.) oraz brak odpowiedzialności ze strony biura za ewentualne błędy w ewidencji i potencjalne kary ze strony US lub ZUS (27 proc.).

Osoby prowadzące księgowość samodzielnie, jako główne powody swojej decyzji wskazywały: łatwość prowadzenia księgowości samemu (60 proc.), małą ilość dokumentów (55 proc.) oraz posiadanie oprogramowania, które pomaga w prowadzeniu księgowości (40 proc.).

bErlAHQt

Online czy offline?

Za czynniki najbardziej zachęcające do zmiany prowadzenia księgowości w oparciu o aplikację online blisko połowa przedsiębiorców wskazuje łatwość i intuicyjność obsługi (49 proc.), niższą niż w przypadku tradycyjnej księgowości cenę (44 proc.), a także niezawodność, możliwość bieżącego kontrolowania wydatków oraz pozytywne opinie innych użytkowników.

_ - Badania księgowości w small biznes pokazują pewne zachodzące wśród przedsiębiorców zmiany generacyjne. Przedsiębiorcy młodsi otwarci są na nowinki np. chętniej korzystają z księgowości online i jestem przekonany, że rynek tego typu aplikacji będzie rozwijał się bardzo szybko – _twierdzi Paweł Wójcik, wiceprezes 4P research mix.

bErlAHQu

200 zł – miesięcznie czy rocznie?

Jak pokazały wyniki badania korzystając z aplikacji online można zaoszczędzić ponad 2 tys. zł netto rocznie. Pytani o miesięczny koszt prowadzenia księgowości przez biura rachunkowe ankietowani wskazywali najczęściej przedziały między 101-200 zł netto ( 38 proc.) oraz 201-500 zł netto (32 proc.). Dla porównania, prowadzenie księgowości za pomocą aplikacji online to koszt 199 zł netto rocznie.

_ - Raport pokazuje jak wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie uświadomienia przedstawicielom drobnego biznesu w Polsce, w jaki sposób mogą zoptymalizować koszty prowadzonej działalności - podsumowuje Wiktor Sarota, prezes InFakt.pl . _

W badaniu wzięło udział 450 przedsiębiorców zatrudniających mniej niż 50 pracowników. Wśród ankietowanych znalazły się osoby prowadzące działalność gospodarczą, właściciele i współwłaściciele firm, prezesi, członkowie zarządu oraz dyrektorzy generalni
i zarządzający.

bErlAHQv
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t26684.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jakie;sa;rodzaje;opodatkowania;dochodow;firm,158,0,801694.html) Jakie są rodzaje opodatkowania dochodów firm Dobra znajomość przepisów o PIT, CIT i VAT ułatwia przedsiębiorcy prowadzenie działalności gospodarczej. Często wybiera on samodzielnie konkretną formę opodatkowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t115553.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/komu;oplaca;sie;podatek;liniowy,75,0,803915.html) Komu opłaca się podatek liniowy 19-proc. podatek zapłaci zarówno przedsiębiorca, który zarobił w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak i ten, którego roczny dochód liczony jest w milionach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/na;czym;polega;karta;podatkowa,157,0,801693.html) Na czym polega karta podatkowa Rozliczanie na podstawie karty podatkowej zwalnia z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy oraz składania zeznań podatkowych.
bErlAHQO
wiadomości
porady
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)