Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czas na roczną korektę VAT

0
Podziel się:

Podatnicy, którzy w 2006 roku potrącali VAT w oparciu o tzw. proporcję wstępną - muszą do 26 lutego przygotować roczną korektę tego podatku.

Czas na roczną korektę VAT

Już niewiele czasu pozostało na skorygowanie ubiegłorocznych odliczeń VAT. Ten dodatkowy obowiązek dotyczy podatników, którzy w 2006 roku potrącali VAT w oparciu o tzw. proporcję wstępną.

Konieczność korygowania odliczeń VAT nie dotyczy wszystkich podatników. Taki obowiązek nałożono na firmy, które prowadzą sprzedaż mieszaną, tj. z prawem oraz bez prawa do odliczenia VAT. Chodzi tutaj np. o firmy, których sprzedaż dzieli się na opodatkowaną oraz zwolnioną z tego podatku.

Zgodnie z zasadą ogólną - prawo do odliczenia VAT przysługuje w części, w jakiej nabyte towary/usługi służą wykonywaniu działalności opodatkowanej.

W praktyce bardzo często podatnicy nie są w stanie jednoznacznie wskazać, jaka część zakupów przypada na sprzedaż dającą prawo do odliczeń. Na ogól problem taki pojawia się przy kosztach ogólnych, które dotyczą całego przedsiębiorstwa i nie można ich rozpisać na działalność opodatkowaną i zwolnioną z VAT.

W takich sytuacjach ustawa dopuszcza zastosowanie wskaźnika proporcji, który ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego, w całkowitym obrocie podatnika.

W ciągu roku podatkowego stosować należy proporcję obliczoną na podstawie danych z roku poprzedniego, tzw. proporcja wstępna. Dopiero po zakończeniu roku, na podstawie rzeczywistych danych z tego okresu, podatnik ustala proporcję ostateczną i odpowiednio koryguje odliczony VAT.

W przypadku gdy proporcja:

  1. przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, przypadającego na sprzedaż opodatkowaną
  2. nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego

UWAGA! Nie musisz składać korekty rocznej, *jeżeli różnica między proporcją wstępną a proporcją ostateczną nie przekroczyła 2%.*

Ustawa w sposób szczególny reguluje kwestię korekty podatku naliczonego w związku z nabyciem środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Zgodnie z art. 91 ust. 2 - w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł) korekty dokonuje się w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania.
Roczna korekta dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu.

W przypadku gdy w okresie korekty (5 lub 10 lat) nastąpi sprzedaż środka trwałego bądź wartości niematerialnej i prawnej - uważa się, że towary te są nadal używane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.
Korekta po sprzedaży powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym nastąpiła sprzedaż.

_ Podstawa prawna: art. 90, 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). _

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)