Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czas podliczyć ubiegłoroczne pensje

0
Podziel się:

28 lutego mija termin przekazania pracownikom oraz ich urzędom skarbowym informacji PIT-11/8B. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą surowe kary!

bEKrJhnV

Pracodawcy muszą pamiętać, iż z końcem lutego mija termin przekazania pracownikom oraz ich urzędom skarbowym informacji PIT-11/8B. Za niedopełnienie tego obowiązku grożą surowe kary!

Formularz PIT-11/B przeznaczony jest do prezentacji ubiegłorocznych dochodów pracowników, osób zatrudnionych w ramach pracy nakładczej, stosunku służbowego lub spółdzielczego, prezesów, autorów, a także osób uzyskujących dochody m.in. z umów zlecenia, o dzieło, kontraktów menedżerskich.

W tym roku ostateczny termin sporządzenia i przekazania PIT-11/8B upływa w środę, 28 lutego.

bEKrJhnX

Obowiązek ten zostanie dopełniony, jeśli pracodawca doręczy informację osobiście bądź prześle ją pocztą.ZOBACZ TAKŻE:

Jeśli doręczasz druk osobiście - warto poprosić podatnika (pracownika, zleceniobiorcę itd.) oraz pracownika urzędu skarbowego o złożenie na kopii podpisu z datą otrzymania. W ten sposób pozostawisz w aktach dowód na prawidłowe i terminowe wywiązanie się ze swojej powinności.

Gdy zdecydujesz się na pocztę - zainwestuj w list polecony. Przy tego typu przesyłkach obowiązuje data stempla pocztowego, co oznacza, że nadanie listu w ostatniej minucie 28 lutego będzie traktowane jako zachowanie terminu. Poza tym w ręku masz pokwitowanie, które w razie ewentualnych sporów możesz traktować jako dowód.

bEKrJhod

Natomiast list zwykły wysłać trzeba odpowiednio wcześniej, by do 28 lutego dotarł do adresata. W przeciwnym wypadku nastąpi przekroczenie terminu, za co grożą pokaźne kary.

*Pamiętaj! *Lepiej jest złożyć PIT z błędem, niż po terminie. Błąd można skorygować „bezkarnie", natomiast za przekroczenie terminu na ogół słono się płaci.

Błędy w PIT-11/8B poprawisz składając korektę wraz z pisemnym uzasadnieniem jej przyczyn.

| Ku przestrodze |
| --- |
| Kara grzywny za przekroczenie terminu - od 5 616 zł do 2 246 400 zł Kara grzywny za złożenie informacji nieprawdziwej - od 7 488 zł do 2 995 200 zł * *Ustalając karę, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. W przypadku mniejszej wagi grozi kara z przedziału *od 93,60 zł do 18 720 zł. * _ Źródło: _ art. 23, 48, 80 _ ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks Karny Skarbowy (Dz.U. Nr 83, poz. 930) _ |

bEKrJhoy
wiadomości
porady
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)