Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Czy można amortyzować maszynę, której używa podwykonawca?

0
Podziel się:

Zdaniem NSA amortyzacja przysługuje jedynie w przypadku, gdy podatnik bezpośrednio wykorzystuje środek trwały.

Czy można amortyzować maszynę, której używa podwykonawca?
(gnr/cc/Flickr)

W sytuacji, gdy udostępniamy środki trwałe kontrahentom, którzy wykorzystują je jedynie na nasze potrzeby, pojawia się problem, jak należy rozumieć zawarte w ustawie o podatku dochodowym sformułowanie: _ wykorzystanie na potrzeby związane z działalnością gospodarczą. _

Zdaniem podatnika, który zadał takie pytanie we wniosku o interpretację prawa podatkowego, w takiej sytuacji ma on prawo do ich amortyzowania. Po niekorzystnej interpretacji w pierwszej instancji sprawa trafiła do WSA, który stanowisko podatnika podzielił.

Sąd wskazał, iż ustawodawca w art. 16a ust. 1 ustay CIT wyróżnił sytuacje, w ramach których podatnikom przysługuje prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Pierwsza
z tych sytuacji wiąże się z wykorzystaniem wymienionych w tym przepisie składników _ na potrzeby _ podatnika związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a druga z oddaniem tych składników osobom trzecim do używania na podstawie wymienionych umów.

Sformułowanie _ na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą _ wskazuje zdaniem Sądu na konieczność wykazania związku używanych środków trwałych z prowadzoną działalnością gospodarczą, co nie oznacza jednak, że związek ten można wykazać jedynie poprzez fizyczne wykorzystanie określonego środka trwałego w działalności gospodarczej. Pojęcie _ wykorzystywanie na potrzeby _ jest pojęciem szerszym od pojęcia _ wykorzystywania w ramach _ działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej złożył jednak skargę kasacyjną do NSA, który uznał ją za zasadną, podzielając argumentację organu pierwszej instancji.

Według NSA: Z brzmienia art. 16a ust. 1 ustawy CIT wynika, iż dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych wiąże się z bezpośrednim, a więc fizycznym ich wykorzystywaniem przez Podatnika.

Tym samym okoliczność oddania środków trwałych kontrahentom, nawet w sytuacji gdy środki te wykorzystywane są wyłącznie na rzecz podatnika użyczającego, nie może zmienić faktu używania środków trwałych przez inne podmioty, w związku z czym podatnik nie ma uprawnienia do dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Amortyzacja użyczonych środków trwałych podatnikowi więc nie przysługuje.

KOMENTARZ DNS TAX

Autorka jest ekspertem w Spółce Doradztwa Podatkowego DMS TAX Sp. z o.o.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)