Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
24.07.2018 08:03

Danina solidarnościowa uderzy w średnie rodzinne firmy i wolne zawody. Koniec podatku liniowego

"Tak rząd karze za przedsiębiorczość" - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Gazeta pisze, że eksperci podatkowi nie mają złudzeń, że dodatkowy podatek dochodowy o stawce 4 proc. uderzy głównie w średnie rodzinne firmy i wolne zawody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leszek Szymański)
Premier Morawiecki obiecywał, że na niepełnosprawnych zrzucą się tylko najbogatsi.

Zapewnienia, że daniną solidarnościową na niepełnosprawnych zostaną objęci najbogatsi, którzy zarabiają ponad milion złotych rocznie, okazały się rządowym fake newsem. Ciężar nowego podatku odczują średnie rodzinne firmy i przedstawiciele wolnych zawodów.

"Tak rząd karze za przedsiębiorczość" - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Gazeta pisze, że eksperci podatkowi nie mają złudzeń, że dodatkowy podatek dochodowy o stawce 4 proc. uderzy głównie w średnie rodzinne firmy i wolne zawody.

- Z szacunkowych danych wynika, że tak zwana danina solidarnościowa w ponad 70 proc. obejmie przedsiębiorców - mówi gazecie Łukasz Czucharski, ekspert podatkowy Pracodawców RP. - To kolejne profiskalne działanie, które podnosi obciążenia polskiego biznesu - zwraca uwagę.

Wideo: Danina solidarnościowa. "Bardzo niebezpieczny precedens"

Michał Wojtas z kancelarii podatkowej EOL podkreśla, że nowego podatku nie zapłacą tylko ci, którzy zarabiają ponad milion złotych rocznie. Fiskus sięgnie do kieszeni każdego przedsiębiorcy, który płaci zryczałtowane składki ZUS.

Z kolei Marek Kolibski, radca prawny z kancelarii KNDP, podkreśla, że danina solidarnościowa podważa ideę podatku liniowego, z którego od lat korzystają polskie rodzinne firmy. W praktyce oznacza bowiem, że powyżej 1 mln zł dochodu pojawia się dodatkowy próg podatkowy 23 proc.

Kolibski mówi, że podatek liniowy był wybierany przez dające zatrudnienie stabilne polskie firmy z dobrymi perspektywami, które rezygnowały z większości ulgi zwolnień podatkowych w zamian za stałą stawkę podatku dochodowego. Takich firm jest ponad pół miliona.

Michał Wojtas podkreśla, że danina solidarnościowa to cios w rodzimy biznes, bo działające na polskim rynku zagraniczne firmy wybierają CIT. Dla rodzinnych firm przejście na CIT to problem, bo skorzystanie z zysku firmy oznacza wtedy konieczność zapłaty dodatkowego podatku PIT.

Warto przypomnieć, że rząd właśnie pod hasłem wspierania polskich firm obniżył stawkę CIT do 15 proc. w przypadku spółek kapitałowych osiągających do miliona euro obrotu rocznie. Z tej formy opodatkowania korzysta wciąż stosunkowo niewiele polskich przedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, danina solidarnościowa, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-07-2018

SzyderZostanie tutaj kamieni qpa i banda nierobów. W tym kraju nie opłaca się uczciwie pracować bo ta banda oszustów i złodziei z rządu zaraz cie oskubie. … Czytaj całość

24-07-2018

Karlosito89jak ktoś prowadząc rodzinną firmę osiąga dochody powyżej 1 mln zł czyli prawie 100 tyś miesięcznie to raczej przez te 5 % podatku nie zbiednieje... … Czytaj całość

24-07-2018

moje zdaniePOwiedzcie ile POdatków POdniósł PIS bo nie mogę sobie przyPOmnieć ani jednego. Pamiętam ,że dwa obniżył, najpierw CIT do 15%, a później do 9% Tutaj … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (72)