Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

0
Podziel się

Do wymaganych 90 dni ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy
(DNY59/CC/iStockphoto)
bEioUVat

*Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, może przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia chorobowego. *

Prawo do zasiłku chorobowego nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. W czasie tego okresu wyczekiwania ubezpieczony dobrowolnie nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

Do wymaganych 90 dni ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni. Jeżeli więc bezpośrednio przed dniem powstania niezdolności do pracy przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu chorobowemu zarówno z prowadzenia działalności, jak i z umowy o pracę wystarczająco długo, aby mieć wymagany okres wyczekiwania, czyli co najmniej 90 dni, może przedstawić w ZUS zwolnienie lekarskie w celu uzyskania zasiłku chorobowego.

bEioUVav

Przykład

_ Przedsiębiorca po około 40-dniowej przerwie 12 kwietnia odwiesił działalność, czyli od tego dnia podlegał ubezpieczeniu chorobowemu. Od 4 czerwca podjął zatrudnienie na etacie, więc z działalności będzie płacił tylko składkę zdrowotną do 6 lipca, bo do tego dnia ma umowę o pracę. Od 7 lipca ponownie zgłosi się do ubezpieczenia chorobowego z tytułu działalności. Czy jeżeli zacznie chorować 10 lipca, to z działalności gospodarczej otrzyma zasiłek chorobowy? Czy okres podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu z umowy o pracę będzie mu się liczył? _

Tak okres ten będzie wliczany.

*Ważne: *Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą, stanowi zgłoszona przez tę osobę podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu kwoty stanowiącej 13,71 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

bEioUVaB

Podstawa prawna:

Autorka jest radcą prawnym.

bEioUVaW
wiadomości
porady
KOMENTARZE
(0)