Notowania

nota korygująca
08.12.2011 09:24

Drobne błędy faktury poprawi nabywca

Przedsiębiorcy, którzy wystawili lub otrzymali błędnie wypełnioną fakturę VAT, zobowiązani są do dokonania niezbędnej korekty jej zapisów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nyul/Dreamstime.com)

Wystawiona faktura czasem może wymagać zmiany zawartych w niej danych. Mogą pojawić się zwykłe błędy rachunkowe albo literowe np. pomyłki w cenie, stawce podatku. Ale mogą też zmienić się warunki samej transakcja, którą dokumentują, np. w związku ze zwrotem towaru czy udzieleniem rabatu.

Przedsiębiorcy, którzy wystawili lub otrzymali błędnie wypełnioną fakturę VAT, zobowiązani są do dokonania niezbędnej korekty jej zapisów. W tym celu dysponują dwoma podstawowymi narzędziami korygującymi niewłaściwe zapisy. Są to faktura korygująca oraz nota korygująca. Mimo, że z pozoru faktura korygująca i nota korygująca to dokumenty wykorzystywane w tym samym celu - dokonania korekty błędnie zawartych na fakturze informacji, dokumenty te w znaczący sposób różnią się od siebie.

Ponadto trzeba pamiętać, że przepisy prawa podatkowego nie przewidują możliwości anulowania wystawionego i wprowadzonego do obiegu gospodarczego dokumentu potwierdzającego zawarcie transakcji sprzedaży. W konsekwencji, zabiegu tego nie można traktować jako sposobu dokonywania korekty błędnie wystawionych faktur.

W przeciwieństwie do faktury korygującej, nota służy do korekty błędów tylko o charakterze formalnym. W konsekwencji dokumentem tym mogą zostać poprawione tylko i wyłącznie zapisy, które nie są związane z prawem do rozliczenia VAT. Najczęściej za pomocą noty korygującej dokonywane są korekty pomyłek w nazwach oraz adresach, związanych ze stronami dokumentowanej transakcji, czy nazwą towaru lub usługi. Nota korygująca jest przeznaczona dla nabywców towaru lub usługi. Trzeba ją wysłać do sprzedawcy wraz z kopią. Warto również pamiętać o tym, że nota korygująca powinna zostać zaakceptowana przez sprzedającego.

Prawidłowo sporządzona nota korygująca powinna zostać opatrzona sformułowaniem _ NOTA KORYGUJĄCA _. Przede wszystkim, nabywca wystawiający ten dokument powinien wskazać numer kolejny oraz datę wystawienia, imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej, której dotyczy korekta, a także ich adresy i numery identyfikacji podatkowej. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na to, że dokument korygujący powinien zawierać nie tylko poprawione dane, ale również wskazanie treści informacji, która jest sprzeczna z rzeczywistością w porównaniu z zapisem prawidłowym.

Czytaj więcej o wystawianiu faktur
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t35119.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/czy;i;kiedy;mozna;anulowac;fakture;vat,251,0,968443.html) Czy i kiedy można anulować fakturę VAT? Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad możliwością anulowania faktury. Niestety jest to dopuszczone tylko i wyłącznie w nielicznych sytuacjach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t35121.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/klient;moze;zazadac;rachunku;do;3;miesiecy;od;wykonania;uslugi,176,0,966320.html) Klient może zażądać rachunku do 3 miesięcy od wykonania usługi Rozliczanie się według karty podatkowej, nie zwalnia przedsiębiorcę obowiązku wystawiania rachunków na życzenie klienta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t77993.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kto;wystawia;fakture;vat-rr,95,0,935007.html) Kto wystawia fakturę VAT-RR? Dokonując transakcji zakupu, których przedmiotem są produkty rolne, należy pamiętać o specyficznej formie ich udokumentowania.
Tagi: nota korygująca, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz