Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca za granicą
07.11.2007 13:08

Emigranci mają prawo odliczać zdrowotne

Przepisy uniemożliwiające pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenia zapłacone poza Polską są niezgodne z Konstytucją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radosław Pietruszka)

Przepisy uniemożliwiające pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenia zapłacone poza Polską są niezgodne z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Chodzi o osoby, które pracują za granicą, rozliczają się w Polsce i nie mają możliwości odliczenia składek w państwie, w którym uzyskały dochód. Skargę w tej sprawie złożył rzecznik Praw Obywatelskich.

Według rzecznika różnicowanie sytuacji podatników zarabiających w kraju i za granicą jest niezgodne z Konstytucją. W skardze rzecznik podkreślił, że szczególnie niekorzystna dla pracujących za granicą jest metoda unikania podwójnego opodatkowania.

Osoby rozliczające się za pomocą tej metody, nie mają możliwości odliczenia zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli nie zostały one odliczone w państwie, w którym pracowały.

Skargę, złożoną przez Rzecznika Praw Obywatelskich Trybunał rozpatrywał pod koniec października. Dzisiaj ogłosił wyrok. Sędziowie Trybunału stwierdzili, że zaskarżone przepisy są niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej oraz utrudniają przepływ osób w ramach Unii Europejskiej.

Tagi: praca za granicą, wiadomości, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz