Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euro 2012: Zakup i nieodpłatne przekazanie biletów a VAT

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy, którzy przekazują bilety kontrahentom mogą mieć problemy z rozliczeniem tego typu transakcji.

Euro 2012: Zakup i nieodpłatne przekazanie biletów a VAT
(Jan Kucharzyk/East News)

Przedsiębiorcy, którzy dokonują importu usług (nabycia usług świadczonych przez podatnika VAT spoza UE) często mają problemy z rozliczeniem tego typu transakcji. Wątpliwości narastają w sytuacji, gdy w związku z działaniami promocyjnymi prowadzonymi przez ich przedsiębiorstwo dochodzi do nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz kontrahentów.

Przykład: _ Spółka XYZ organizuje różnego rodzaju akcje partnerskie i lojalnościowe, mające na celu nagrodzenie stałych klientów i zachęcenie ich do dalszej współpracy. W ramach podjętych czynności promocyjnych (oraz w związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej), Spółka zakupiła od UEFA bilety wstępu na cztery mecze Euro 2012 na Municipal Stadium Gdańsk, które następnie zamierza nieodpłatnie przekazać swoim kontrahentom. (Warto nadmienić, że UEFA ma siedzibę w Szwajcarii, nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a jest jedynie podmiotem zarejestrowanym na potrzeby VAT w Polsce - posiada nr VAT PL). Powstaje zatem pytanie w jaki sposób sposób Spółka powinna rozliczyć ww. transakcje na gruncie ustawy o VAT? _

Dokonując analizy przedstawionego problemu na wstępie należy zastanowić się czy transakcja zakupu biletów od podmiotu szwajcarskiego (zarejestrowanego na potrzeby VAT w Polsce) podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT. Warto więc zwrócić uwagę na treść art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zawierającego zamknięty katalog zdarzeń, których zaistnienie wiąże się z konsekwencjami na gruncie cyt. ustawy. I tak, w myśl powyższego przepisu, opodatkowaniem podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicję świadczenia usług zawiera art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów jest świadczeniem usług.

Ale czy sprzedaż biletów może stanowić świadczenie usług? Tak. Bilety, wbrew powszechnemu rozumieniu nie stanowią towaru, bowiem nie wypełniają definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, zgodnie z którą towarem są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii. Bilet jest wprawdzie rzeczą, ale sam w sobie nie stanowi istotnej wartości (świstek papieru), najważniejsze zaś jest prawo, które w sobie inkorporuje tj. prawo wstępu na dane widowisko, pokaz czy imprezę. Tym samym, uznać należy, że sprzedaż biletów stanowi świadczenie usług, gdyż na ich podstawie nabywca zyskuje uprawnienie do wstępu na określone widowiska sportowe. Natomiast powyższa transakcja podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, jeśli przepisy określające miejsce świadczenia (opodatkowania) usług wskażą na terytorium kraju.

Stąd też, skoro stronami analizowanej transakcji są podmioty z dwóch różnych krajów, należy określić miejsce świadczenia przedmiotowej transakcji w VAT. W myśl ogólnej zasady wynikającej z art. 28b ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika (o którym mowa w art. 28a cyt. ustawy) miejscem świadczenia jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Jednakże postanowienia art. 28g ust.1 tej ustawy wprowadzają wyjątek od powyższej reguły - odnosząc się do świadczenia usług wstępu na imprezy sportowe - zgodnie z nimi, za miejsce świadczenia ww. usług uznać należy miejsce, w którym te imprezy faktycznie się odbywają.

Tym samym, skoro przedmiotowe bilety upoważniają do wstępu na Municipal Stadium Gdańsk, to powyższa transakcja powinna zostać opodatkowana w Polsce. W tym miejscu należy zastanowić się dodatkowo, czy Spółka XYZ jest podatnikiem podatku VAT z tytułu przedmiotowej transakcji. W myśl bowiem art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy. Przy czym zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju. A zatem, skoro sprzedawca (UEFA) nie posiada w Polsce siedziby (jak i stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej) Spółka XYZ zobowiązana będzie do rozpoznania importu usług i rozliczenia podatku VAT z
tytułu nabycia przedmiotowych biletów. Warto przy tym zauważyć, że ww. transakcja, jako świadczenie usług wstępu na imprezy sportowe opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 8 proc. (stosownie do treści art. 41 ust. 2 i art. 146a pkt 2 ustawy o VAT).

Nieodpłatne przekazanie biletów kontrahentom

Aby pomóc Spółce odpowiednio rozliczyć wykonanie planowanych akcji promocyjnych na gruncie ustawy o VAT, w pierwszej kolejności należy zastanowić się czy nieodpłatne świadczenie usług w ogóle stanowi czynność opodatkowaną tym podatkiem. Warto bowiem zauważyć, że podatek VAT należy zapłacić nie tylko od odpłatnego świadczenia usług (o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), ale również od świadczenia usług bez wynagrodzenia, ale tylko, jeśli wiąże się ono z celami osobistymi podatnika, bądź celami innymi niż jego działalność gospodarcza (art. 8 ust. 2 pkt 2 wyżej wymienionej ustawy).

Skoro więc Spółka XYZ zamierza nieodpłatnie przekazać bilety wstępu na określone mecze piłkarskie Euro 2012 swoim kontrahentom, to ww. świadczenie usług należy uznać za związane z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Zresztą jak sama Spółka XYZ wskazała – zależy jej na zachęceniu klientów do dalszej współpracy. W istocie bowiem, działania promocyjne Spółki mogą potencjalnie wpłynąć na wysokość jej obrotów (a tym samym - zwiększyć przychody Spółki, czyli również działalność opodatkowaną VAT).

Tym samym skoro, nie zostanie spełniona przesłanka o której mowa w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, przedmiotowa transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czytaj więcej o rozliczaniu podatku VAT
Zwolnienie z VAT. Uważaj na pułapki Jeśli po utracie zwolnienia przedsiębiorca dalej sprzedawał bez VAT, powinien jak najszybciej naprawić błąd, bo konsekwencje są surowe.
Nie wydałeś ani grosza? VAT i tak się należy Transakcje barterowe polegają na wymianie świadczenia na świadczenie bez udziału pieniądza.
Czy można odliczyć VAT od usług stołówkowych Mało kto zastanawia się czy w obecnym stanie prawnym istnieje prawo do odliczenia podatku z faktur VAT dokumentujących nabycie takich usług.
firma
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)