Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Faktura przesłana mailem w pełni legalna

Faktura przesłana mailem w pełni legalna

Fot. Prebranac/Dreamstime.com

Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok, rozwiązując tym samym dotychczasowe wątpliwości związane z przesyłaniem faktur drogą elektroniczną. Uznał, że faktura wysłana drogą mailową albo faksem, jest tak samo ważna jak faktura papierowa przesłana tradycyjnie pocztą.

Wyrok NSA ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy ponoszą olbrzymie koszty wydruku i przesyłania faktur pocztą lub kurierem. Może spowodować, że przedsiębiorcy częściej będą wysyłać faktury drogą mailową niż korzystać z poczty czy firmy kurierskiej. Fakturę przesłaną mailem lub faxem wystarczy wydrukować i dołączyć do prowadzonej dokumentacji.

Do tej pory przedsiębiorcy drukowali faktury i przesyłali je kontrahentowi pocztą lub kurierem. - Mogli też wystawiać faktury w postaci elektronicznej i w takiej formie przesyłać je kontrahentom, jednak ten sposób wystawiania i przesyłania faktur wymaga posiadania przez przedsiębiorcę podpisu elektronicznego lub platformy EDI. Podatnicy we wnioskach o interpretację przepisów prawa podatkowego często pytali o możliwość wystawienia faktur i przesłania ich w inny sposób niż pocztą czy kurierem - mówi Anna Ochędzan, konsultant podatkowy LeasePlan Fleet Management.

Organy podatkowe w tej kwestii były zgodne i twierdziły, że podatnik może wystawiać i przesyłać faktury drogą elektroniczną, jeśli takie faktury wystawione zostały zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14.07.2005 r. w sprawie faktur w formie elektroniczne.

- Oznaczało to, że każdy inny sposób dostarczania kontrahentowi faktur niż pocztą/kurierem lub w sposób określony w w/w rozporządzeniu Ministra Finansów uznawany był przez organy podatkowe za niezgodny z obowiązującymi przepisami podatkowymi, co w konsekwencji miało wpływ na prawo kontrahenta do odliczenia podatku VAT zawartego w takiej fakturze - dodaje Anna Ochędzan, LeasePlan.

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
internet, prawo, koszty, faktura
Czytaj także
Polecane galerie
Krzysztof009
83.5.78.* 2011-08-17 07:24
Darmowy i prosty program do wystawiania faktur online.
http://www.efaktury.org
as73
94.42.44.* 2010-07-06 17:57
www.elaboro.pl

dla małych firm gratis, oprócz tego dają sklep internetowy, i wiele wiele innych modułów.
fdgh
83.5.185.* 2010-06-21 18:11
a koszt wydrukowania faktury przesłanej mailem? artykuł w portalu finansowym powinien to chyba uwzględniać?
Zobacz więcej komentarzy (9)