Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Emerytury dla osób na działalności gospodarczej najniższe ze wszystkich

Emerytury dla osób na działalności gospodarczej najniższe ze wszystkich

Fot. Piotr Kamionka/REPORTER

Masz firmę? Będziesz mieć biedaemeryturę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą dostają najniższe świadczenia ze wszystkich grup zawodowych. Nawet połowa z nich będzie musiała w przyszłości przeżyć za emeryturę minimalną. Sprawę opisuje "Gazeta Wyborcza".

Dlaczego przedsiębiorcy mają tak niewielkie świadczenia? Bo większość z nich co miesiąc przelewa do ZUS najmniejszą z możliwych składek. W nowym systemie, jak pisze "GW", zasada jest prosta: im mniej odłożysz, tym mniejsze masz świadczenie.

Składki nauczyciela czy kolejarza na etacie liczy się procentowo, czyli uzależnione są od dochodu. Im więcej zarobią, tym więcej odkładają i tym samym mają wyższą emeryturę. W przypadku przedsiębiorców składni nie zależą od tego, ile uda się im w danym miesiącu zarobić.

Przepisy przewidują, że przedsiębiorcy mogą płacić stałą składkę do ZUS liczoną od 60 proc. średniego wynagrodzenia.

Od lutego wypada więc 1172,56 zł na miesiąc (z tego na ubezpieczenie emerytalne ok. 500 zł). I nie ma znaczenia, czy zarobią 2,10 czy 100 tys. zł. Składka jest taka sama.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
abujousef
2017-04-21 22:00
Nie Panie Ogórek - przedsiębiorca na tzw dużym ZUSie ma prawo zadeklarowania podstawy opodatkowania - 60% średniego wynagrodzenia to minimum, maksymanie można zdecydować się na 250% średniego wynagrodzenia, czyli nieco powyżej 10k PLN. Jak już piszeta o czymś to od początku do końca pls. Ci bardziej przedsiębiorczy przedsiębiorcy kombinują by płacić tego zusu jeszcze mniej, bo nikt o zdrowych zmysłąch nie powierzy swojej starości polskiemu systemowi zabezpieczeń społecznych. ZUS sucks!!!
mat
2017-04-20 08:39
pieprzenie , 1200 zus od małego przedsiębiorcy to tyle co płaci pracownik mający średnią krajową , przeliczniki są tak ustawione żeby gnoić finansowo tych przedsiębiorczych
Wiera
2017-03-02 20:32
A może ten projekt ZUS dla małych przedsiębiorców by wszedł w życie w tym roku .Dużo osób by odetchneło z ulgą .
Pokaż wszystkie komentarze (156)