Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zakładają coraz więcej firm. Etat przestaje się im opłacać

Zakładają coraz więcej firm. Etat przestaje się im opłacać

Zmiany w przepisach zmuszą wielu pracowników do założenia własnej firmy.
Zmiany w przepisach zmuszą wielu pracowników do założenia własnej firmy.

Zmiany w podatkach i składkach ZUS mogą przyczynić się do powstania większej liczby jednoosobowych działalności gospodarczych. Zmiany w przepisach zmuszą wielu pracowników do założenia własnej firmy.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 4 mln firm, ale już do przyszłego roku może ta liczba gwałtowanie wzrosnąć – pisze "Rzeczpospolita".

Powód? Nowe przepisy, które wchodzą od stycznia 2018 roku. To wówczas niektórzy, zwłaszcza ci dobrze zarabiający pracownicy, staną przed dylematem, czy bardziej będzie się im opłacać pozostać na etacie czy założyć własną działalność.

Przypomnijmy, że od przyszłego roku z katalogu twórców, którzy uprawnieni są do płacenia 50-procent kosztów, zostaną wyłączeni szkoleniowcy, konsultanci, marketingowcy, projektanci, tłumacze i część informatyków.

To oznacza, że przy zarobkach na poziomie np. 12 tys. zł miesięcznie, bez odliczenia 50 proc., etatowy pracownik wpada w wyższy, bo 32 proc., próg podatkowy. Wówczas – jak tłumaczy Rzeczpospolita – bardziej będzie się opłacać założyć własną firmę i płacić 19 proc. podatek liniowy.

Pomysł na biznes: Torby i paski z recyklingu

 

Również zniesienie górnych limitów składek spowoduje, że dla wielu pracownikom opłacalność etatu stanie pod znakiem zapytania. Jak wyjaśnia dziennik osobom, które zarabiają miesięcznie przynajmniej 10,7 tys. zł. dadzą się we znaki wyższe składki ZUS. Na działalności gospodarczej składki są znacznie niższe, wynoszą około 1,2 tys. zł miesięcznie.

podatki, firma, praca, własna działalność
Czytaj także
Polecane galerie
Maciek
2017-11-15 08:19
No i jeszcze nie ma chorobowego jak odbierzesz choćby e-maila to ZUS uznaje że pracujesz i KICHA. Spóźnisz się ze składką lub brakło grosza i KICHA (nie na chorobowego). Tak że liczę powodzenia nowym przedsiębiorcom. Na papierze wszystko wygląda zawsze bardzo ładnie. "Papier wszystko przyjmie ."
hal
2017-11-15 07:53
tylko co z urlopem?? no I własna działalność trochę inaczej liczy się w rozliczeniu emerytury..
Dzialalnosc
2017-11-15 02:52
Jednoosobowa dg jest super! Z tym,ze dotyczy to ludzi mlodych sprawnych i samotnych,badz tych,ktorzy dorabiaja. Jako glowne zrodlo utrzymania to najwieksze g''no jakie moze byc. Fajne kwoty wpadaja na konto,ale brutto. Po odliczeniu wszystkiego,co trzeba-zarabiasz duzo mniej niz etat za te same godziny. Do tego odchodzi socjal,ciuchy,lekarz i cala reszta. Zadnych praw. Mozesz zarobic duzo wiecej-rodzine masz wtedy jednak tylko na zdjeciu. Etaty etaty i jeszcze raz etaty!!!
Pokaż wszystkie komentarze (28)