Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmowe programy emerytalne bez podatku Belki

0
Podziel się:

Korzyścią przedsiębiorcy jest niewątpliwie możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków związanych z utworzeniem i działaniem programu.

Firmowe programy emerytalne bez podatku Belki
(Rodrigo Galindez/CC/Flickr)

Uczestnik pracowniczego programu emerytalnego musi zapłacić od składki podstawowej podatek dochodowy, ale przy wypłacie środków nie zostanie obciążony podatkiem Belki.

Coraz częściej można spotkać się z opinią, według której już za kilka lat firmy, ze względu na coraz większą liczbę osób kończących karierę zawodową, będą się musiały pogodzić z faktem, że rynek pracy będzie przede wszystkim rynkiem pracowników, a nie pracodawców. Innymi słowy - to firmy będą zabiegać o pracowników, szczególnie tych z najwyższymi lub stosunkowo rzadkimi na rynku kwalifikacjami. Oznacza to, że przedsiębiorcy zmuszeni będą w większym stopniu niż dzisiaj do poszukiwania takich rozwiązań, które pozwolą im zatrzymać w firmie najcenniejszych pracowników. Jednym z nich może być utworzenie pracowniczego programu emerytalnego (PPE), który przynosi wymierne korzyści zarówno zatrudnionym, jak i pracodawcy.

Korzyścią przedsiębiorcy jest niewątpliwie możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków związanych z utworzeniem i działaniem PPE, co w efekcie obniża jego zobowiązania wobec fiskusa. Tak więc kosztem uzyskania przychodu będzie także tzw. składka podstawowa, czyli środki, które pracodawca przekazuje na emeryturę pracownika. Co więcej, przedsiębiorca korzysta dodatkowo z ulgi na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdyż składka podstawowa nie jest wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę do składek ZUS.

Utworzenie pracowniczego programu emerytalnego może być korzystne dla pracodawcy także w wymiarze wizerunkowym - osoby już zatrudnione w firmie mają motywację, by związać się z nią na dłużej, natomiast dla pracowników dopiero rekrutowanych finansowane przez pracodawcę dodatkowe oszczędzanie na emeryturę może okazać się czynnikiem, który przeważy o zatrudnieniu się właśnie w tej, a nie innej firmie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t79360.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komu;nalezy;sie;urlop;szkoleniowy,36,0,846372.html) Komu należy się urlop szkoleniowy?
Tym bardziej że zyskiem pracownika będzie nie tylko możliwość odłożenia dodatkowych pieniędzy na emeryturę, uzupełniającego środki uzbierane w obowiązkowym pierwszym i drugim filarze. Uczestnik pracowniczego programu emerytalnego musi co prawda zapłacić od składki podstawowej podatek dochodowy, ale przy wypłacie środków nie zostanie obciążony podatkiem Belki (wyjątkiem będzie sytuacja, w której środki są zwracane ze względu na likwidację programu i nie zostaną przekazane na IKE lub rachunek innego PPE). W razie śmierci uczestnika PPE i przekazania zgromadzonych środków w spadku uposażona przez niego osoba nie zapłaci także podatku od spadków i darowizn.

Pracownik uczestniczący w PPE może także opłacać tzw. składkę dodatkową, potrącaną z jego wynagrodzenia po opodatkowaniu. Zwykle uczestnik sam określa wysokość dodatkowej składki, może także ją zmienić lub zrezygnować z jej wnoszenia. Suma składek dodatkowych nie może jednak w ciągu roku przekroczyć 4,5-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego na dany rok. Ale praktyka pokazuje, że pracownicy niechętnie korzystają z tej dodatkowej możliwości. Według danych Urzędu Komisji Nadzoru Bankowego średnia roczna składka dodatkowa na jednego uczestnika stanowiła zaledwie 915 złotych. Zaledwie, ponieważ w tym samym roku limit dla składek dodatkowych wynosił 14,4 tys. złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dodatkowe;skladki;na;emeryture;pracownikow;zmniejszaja;podatek,156,0,850588.html) Dodatkowe składki na emeryturę pracowników zmniejszają podatek Utworzenie Pracowniczego Programu Emerytalnego nie jest zarezerwowane tylko dla dużych przedsiębiorstw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t37257.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-cywilne/artykul/utrata;zaufania;uzasadnia;wypowiedzenie,124,0,844668.html) Utrata zaufania uzasadnia wypowiedzenie? Zaufanie lub jego brak to pojęcia subiektywne, jednak mogą mieć znaczenie przy ocenie pracownika.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t89917.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zwolnienie;bez;wypowiedzenia;-;jakie;prawa;ma;pracownik,157,0,846237.html) Zwolnienie bez wypowiedzenia - jakie prawa ma pracownik Jeżeli pracodawca rozwiązał umowę o pracę w okresie wypowiedzenia z naruszeniem przepisów, pracownikowi przysługuje wyłącznie odszkodowanie.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)