Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Firmy coraz lepiej radzą sobie z opłacaniem faktur

Firmy coraz lepiej radzą sobie z opłacaniem faktur

Fot. miguelb/flickr (CC BY 2.0)

Według badania realizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, przeciętny czas oczekiwania na zapłatę skrócił się w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku o 3 dni i osiągnął poziom 3 miesięcy i 12 dni.

Jak informują autorzy badania to najlepszy wynik od stycznia 2009 roku, kiedy rozpoczęto mierzenie poziomu zatorów płatniczych w gospodarce. W najgorszym pod tym względem roku 2013 był on aż o miesiąc dłuższy.

Na zapłatę nadal najdłużej czekają mikroprzedsiębiorcy. W ich wypadku jest to przeciętnie 3 miesiące i 24 dni, podczas gdy największe firmy średnio czekają na przelew o miesiąc krócej.

W przypadku branż najlepsza sytuacja pod tym względem jest w przemyśle i handlu - tu kontrahenci płacą po 2 miesiącach i 21 dniach (przemysł) oraz 3 miesiącach i 6 dniach (handel).

Tradycyjnie najdłużej na pieniądze czeka się w budownictwie - aż 4 miesiące i 12 dni.

Z badania wynika, że do rekordowego poziomu 21,5 proc. zmalał też odsetek przeterminowanych faktur.


PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2016-02-15 13:40 10-sięciotysiącznik na forum
Mam kontakty z 2 firmami - spółki z o.o. i spotykam się z opinią, że owszem z jednej strony polepsza się kondycja finansowa, która skutkuje większą płynnością. Z drugiej niestety- jest dość wysoki poziom niefrasobliwości i wyrachowania. Chodzi o gubienie faktur, zapomnienie wprowadzenia przelewu, urlop pracownicy skutkujący zamrożeniem przelewów wychodzących oraz zwykłe, powszednie kredytowanie się u kontrahenta...
wiwaldi
77.79.252.* 2016-02-09 16:44
Prowadzę jednoosobową działalność i też czekam na zapłatę za fv średnio 2 miesiące i kilka dni :(