Notowania

podtki
10.12.2009 08:08

Fiskus chce zarobić na spóźnialskich

Ministerstwo Finansów planuje podniesienie odsetek za opłacanie podatków po terminie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

*Ministerstwo Finansów chce podnieść wysokość odsetek naliczanych za opłacanie podatków po terminie. *

W ten sposób resort zamierza zebrać w przyszłym roku o 15 milionów zł. więcej niż obecnie - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Dziś do zaległego podatku doliczamy odsetki, które stanowią dwukrotność stopy lombardowej ogłaszanej przez NBP. Po zmianie odsetki wyniosą o 2 punkty procentowe więcej.

Jeśli więc utrzymałaby się obecna stopa lombardowa, czyli 5 procent, zamiast dziesięciu odsetki wyniosłyby 12 procent - pisze gazeta. Zaznacza, że nowe zasady nie muszą obowiązywać od stycznia i można je będzie uchwalić jeszcze przed końcem rozliczeń za 2009 rok.

W konsekwencji już osoby składające do 30 kwietnia przyszłego roku deklaracje PIT mogą być zmuszone płacić wyższe odsetki, jeśli będą płacić podatek po terminie.

* [ Oblicz odsetki za zwłokę w kalkulatorze Money.pl ]( http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/ )
* [ Spóźnienia podatkowe droższe o 14 milionów ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/spoznienia;podatkowe;drozsze;o;14;milionow,2,0,559362.html )
* [ **Podatek** ryczałtowy obejmie też nieruchomości komercyjne ]( http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/podatek;ryczaltowy;obejmie;tez;nieruchomosci;komercyjne,18,0,565266.html )
* [ Niemcy tną **podatki** ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy;tna;podatki,131,0,563843.html )
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: podtki, zmiana, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, najważniejsze, msp, IAR, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz