Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Fiskus się myli, podatnik odpowiada

0
Podziel się:

Rozliczając PIT nie można opierać się jedynie na informacjach urzędników skarbówki. Pracownikom urzędów mylą się najczęściej metody rozliczania podatku od dochodów uzyskanych za granicą.

Fiskus się myli, podatnik odpowiada

Rozliczając PIT nie można opierać się jedynie na informacjach urzędników skarbówki. Pracownikom urzędów mylą się najczęściej metody rozliczania podatku od dochodów uzyskanych za granicą.

Według Rzeczpospolitej, podatnicy zwracający się o wyjaśnienia do pracowników fiskusa coraz częściej otrzymują błędne informacje o metodach rozliczania dochodów zagranicznych. Urzędnikom Irlandia myli się zazwyczaj z Irlandią Północną. Podczas, gdy pracujący w Irlandii stosować powinni metodę wyłączenia z progresją, podatnicy zatrudnieni w Irlandii Północnej, będącej częścią Zjednoczonego Królestwa muszą roliczać się według metody proporcjonalnego odliczenia.

Urzędnicy dokonują też często błędnej wykładni przepisów dotyczących Irlandia myli się urzędnikom z Irlandią Północną a rozliczanie szwedzkich dochodów z roku 2005 z metodą obowiązującą w 2006 z podatku od pracujących w Szwecji. Od początku 2006 roku zmieniła się polsko – szwedzka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. W związku z tym rozliczenia za rok ubiegły dokonuje się na podstawie proporcjonalnego odliczenia, natomiast dochody uzyskane w roku bieżącym rozliczać będziemy stosując wyłączenie z progresją. Jak twierdzi Rzeczpospolita, pracownicy fiskusa udzielając informacji o rozliczeniach szwedzkich dochodów często wprowadzają podatników w błąd.

Za prawidłowość rozliczenia odpowiada jednak podatnik, a nie udzielający błędnej informacji urzędnik skarbówki. Nie należy więc polegać na otrzymanych ustnych wyjaśnieniach, które dla urzędów nie są w żaden sposób wiążące. W przypadku, gdy zwracamy się o interpretację pisemną, nawet, jeśli jest ona błędna nie zostaniemy ukarani, jeśli się do niej zastosujemy.

Warto jednak pamiętać, że jeśli jesteśmy pewni, że wydano nam interpretację niezgodną z prawem, stosować się do niej nie musimy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)