Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wierzyciel
30.07.2007 14:03

Handel długami nie podlega VAT

Spółka zajmująca się skupowaniem wierzytelności i późniejszym odzyskiwaniem ich na własny rachunek jest zwolniona z podatku VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz

Tak wynika z interpretacji wydanej przez Izbę Skarbową w Łodzi po wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego. Podatnik, który zwrócił się o interpretację, twierdził, że świadczone przez niego usługi skupu wierzytelności zaliczają się do usług pośrednictwa finansowego sklasyfikowanych w PKWiU Sekcja J ex 65-67 i, jako takie podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Organa skarbowe początkowo nie chciały przychylić się do tej interpretacji, określając działania podatnika jako faktoring, bądź odzyskiwanie długów, co podlega opodatkowaniu 22-procentowym VAT-em. Jednak Najwyższy Sąd Administracyjny podzielił stanowisko spółki, uznając, że aby usługa zaliczona była do usług faktoringowych, powinna "wyręczać" klienta w czynnościach odzyskiwania długów, czyli polegać na zawieraniu stałych umów dotyczących obsługi finansowej świadczonej dla innych podmiotów gospodarczych.

Tymczasem działalność wnioskodawcy polegała na jednorazowych umowach cesji wierzytelności, które to wierzytelności spółka następnie odzyskiwała na własne ryzyko i własny rachunek.

Wbrew początkowemu stanowisku skarbówki, NSA nie uznał też usługi za odzyskiwanie długów. Wierzytelność, kupiona przez spółkę odzyskiwana była następnie nie na rzecz kontrahenta, ale na rzecz samej spółki, niewłaściwym było więc potraktowanie tej windykacji jako świadczonej przez spółkę "usługi".

Reasumując, zgodnie z powyższą interpretacją działalność polegająca na skupowaniu wierzytelności i późniejszym ich odzyskiwaniu na rzecz samego podatnika, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tagi: wierzyciel, dług, firma, przedsiębiorstwo, wiadomości, porady, podatki, baza wiedzy, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz