Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Informatyzacja zmienia stosunek fiskusa do firm. Uczciwi przedsiębiorcy mają mieć lepiej

Informatyzacja zmienia stosunek fiskusa do firm. Uczciwi przedsiębiorcy mają mieć lepiej

- Będziemy w stanie skrócić różne procedury, co będzie z korzyścią dla podatników - mówi Cybulski. Fot. STANISLAW KOWALCZUK
- Będziemy w stanie skrócić różne procedury, co będzie z korzyścią dla podatników - mówi Cybulski.

- Dużo się w administracji skarbowej zmieniło przez ostatni rok, a wiele zmian na lepsze przyniosła informatyzacja - mówi zastępca szefa KAS Paweł Cybulski "Rzeczpospolitej". Fiskus ma szybciej wyłapywać "słupy", a życie uczciwych przedsiębiorców ma być lżejsze.

Cybulski wskazuje, że dzięki wprowadzeniu obowiązku przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych, urzędnicy skarbowi mają o wiele łatwiejszy dostęp do danych o różnych podatnikach i są w stanie o wiele szybciej je zebrać i przeanalizować.

Wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej podkreśla, że wcześniej długo trwało przeprowadzenie krzyżowych kontroli czy zbieranie danych o podatnikach z całego kraju, ale wszystko się zmienia na lepsze dzięki informatyzacji. - Będziemy w stanie prowadzić szybciej postępowania przygotowawcze i sprawniej weryfikować zasadność zwrotów podatku od towarów i usług - mówi gazecie.

Wideo: o deklaracji PIT już nie zapomnisz. Fiskus rozliczy ją automatycznie

 

 

- Proszę mi wierzyć, że różne sytuacje, które z zewnątrz mogły wyglądać na naszą opieszałość i nadmierną biurokrację, miały swoje źródło w ręcznej pracy nad danymi z papierowych dokumentów - przekonuje Cybulski. - Teraz, dzięki wprowadzaniu systemów informatycznych i ich centralizacji, będziemy w stanie skrócić różne procedury, co będzie z korzyścią także dla podatników - podkreśla.

Wiceszef KAS zaznacza, że poprawa sprawności fiskusa w analizie ryzyka w kontrolach o nie tylko efekt informatyzacji, ale także zmian w prawie. Chodzi o nowy art. 96 ust. 4a ustawy o VAT, który umożliwia skarbówce szeroko zakrojoną weryfikację firmy, zanim jeszcze zostanie zarejestrowana jako podatnik. - Wcześniej mieliśmy poniekąd związane ręce zbyt małym zakresem weryfikacji - przyznaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

kas, kontrole podatkowe, jpk
Czytaj także
Polecane galerie
koniec złodziejstwa
2018-07-17 20:50
Terefere.
Gtttt
2018-07-02 13:55
A kiedy doczekamy się uczciwych Urzędów Skarbowych ?
Kaktus
2018-06-21 15:22
Cześć. Szukam opini na temat Hot forex? Słyszałem, że warto wejść.
Pokaż wszystkie komentarze (31)