Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
e-handel
28.08.2008 12:58

Internetowa szara strefa pod kontrolą

Właściciele stron internetowych będą musieli ujawnić dane swoich użytkowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Fiskus zaostrzy kontrole e-handlu w internecie. Właścicielom stron internetowych, którzy nie ujawnią danych swoich użytkowników, grozi kara 5 tys. zł - podaje _ The Wall Street Journal Polska _.

Zmiana do ustawy o kontroli skarbowej przewiduje obowiązek ujawniania kontrolerom danych o firmach i osobach, które sprzedają towary przez internet albo się w nim reklamują.

Ministerstwo Finansów chce mieć wgląd w adresy, nazwiska i nazwy firm, które handlują bądź zamieszczają reklamy czy ogłoszenia w internecie. Właściciele stron internetowych, którzy odmówiliby ujawnienia danych, będą musieli się liczyć z karą w wysokości 5 tys. zł.

Walka z tajemniczym e-handlarzem

Na internetowych aukcjach sprzedający posługują się zwykle wyłącznie nickiem i numerem rachunku bankowego. Fiskus ma wobec nich podejrzenia o działalność bez rejestracji i niepłacenie należnych podatków (zarówno podatku dochodowego, jak i VAT, który powinien obciążać każdą transakcję). Mowa tu o niemałych sumach: jak wyliczył WSJ, wartość towarów sprzedawanych na aukcjach internetowych to ponad 4,6 mld rocznie, natomiast wartość rynku reklamy internetowej w ubiegłym roku szacowano na 742 mln zł.

Nowy przepis jest zbyt ogólny

Nowe przepisy mogą jednak naruszyć interesy portali niezajmujących się handlem. Cytowany przez _ WSJ _ Marcin Gotkiewicz, dyrektor biura prawnego Wirtualnej Polski, uważa, że przepis sformułowany jest zbyt ogólnie. Według niego zmiana w ustawie może oznaczać obowiązek udzielenia posiadanych informacji o wszystkich znanych wydawcy serwisu internetowego przedsiębiorcach, nawet tych anonimowych. A to byłoby już naruszeniem tajemnicy dziennikarskiej.

Ekspert Konfederacji Pracodwaców Polskich, Piotr Rogowiecki, twierdzi w _ WSJ _, że nowe regulacje mogą uderzyć też w firmy z branży handlu elektronicznego, co może negatywnie odbić się na wielu gałęziach gospodarki.

Na niekonsekwencję rządu zwraca uwagę Katarzyna Urbańska prawniczka Polskiej Konfederacji Pracodawców. - Choć Ministerstwo Gospodarki proponuje ograniczenia kontroli, to równocześnie resort finansów chce tylnymi drzwiami zwiększyć swoje kompetencje kontrolne - komentuje WJS Urbańska.

Tagi: e-handel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, prawo, wiadmości, msp, e-biznes, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz