Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ułatwienia podatkowe dla firm. Na nowelizacji ma skorzystać 150 tys. przedsiębiorców

Ułatwienia podatkowe dla firm. Na nowelizacji ma skorzystać 150 tys. przedsiębiorców

Fot. PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock

Firmy będą mogły jednorazowo zaliczyć w koszty inwestycje do 100 tys. zł - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT, którym w najbliższy wtorek ma zająć się rząd.

Nowela, jak tłumaczy wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz w piśmie przewodnim do projektu, jest jednym z elementów "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", czyli tzw. planu Morawieckiego. Ten zaś zapowiadał, że zostanie ona przyjęta szybko.

Projekt ma dać możliwość corocznego jednorazowego rozliczenia nakładów na środki trwałe do wysokości 100 tys. złotych, przy minimalnej wartości nakładów w wysokości 10 tys. złotych.

Oznacza to, jak tłumaczyli przedstawiciele resortu rozwoju, że przedsiębiorcy będą mogli "wrzucić w koszty" zakup maszyn i urządzeń o wartości od 10 do 100 tys. zł.

Według autorów projektu możliwość wykorzystania mechanizmu jednorazowej amortyzacji zachęci do dokonywania wydatków na nowe maszyny i urządzenia, które poprawią konkurencyjność przedsiębiorstw i zapewnią lepiej płatne miejsca pracy.

Projekt zakłada, że mechanizm ten będą mogli też wdrożyć przedsiębiorcy, którzy skorzystali w ostatnich latach np. z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Ulga obejmuje maszyny i urządzenia, jednak wyłączone z niej mają być nieruchomości oraz środki transportu.

Resort rozwoju szacuje, że z programu może skorzystać ok. 154 tys. przedsiębiorców. Przyznaje co prawda, że wejście w życie ustawy zmniejszy o kilkadziesiąt milionów dochody budżetowe, ale z kolei utworzenie dzięki temu rozwiązaniu ok. 2800 nowych miejsc pracy przełoży się na wzrost dochodów o około 138 mln zł.

Według autorów projektu obecnie do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może zaliczyć cały koszt nabycia w kwocie do 3,5 tys. zł. Przepisy przewidują też możliwość skorzystania przez małych podatników (osiągających do 1,2 mln euro przychodu rocznego) z jednorazowej amortyzacji do kwoty 50 tys. euro, ale wiąże się to z kolei z dodatkowymi rygorami, związanymi z pomocą europejską.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
tomo
2017-12-14 10:26
będę częściej zawieszał działalność nie dam rady płacić 1220 zusu przy zarobkach 3500. Złodziejski zus
jw
2017-05-30 20:44
Nie kupujcie Toyoty!!!
podatnik
2017-05-30 20:03
Od zawsze, po kazdej nowelizacji ustaw, zyskiwali przedsiebiorcy.I zawsze problemem bylo ze nie wszyscy. jedynie ci co politykom kazali udooopic konkurencje, czyli wsi i sb ktorzy rozkradli Polska gospodarke po prlu.Ustawa Wilczka, byla jedyna ,ktora spowodowala ze zyskali na tym wszyscy, mali wieksi ,rzad i cala Polska, a po kazdej nowelizacji zayskiwali tylko oficerowie prowadzacy politykow, a byli wykanczani konkurenci tych elyt,az weszlo w zycie ponad 150 ustaw podatkowych, ktore uregulowaly prawo do zbojeckich dochodow elyt (bylych oficerow wsi i sb) a uniemozliwilo istnienie ich konkurencji.I teraz kiedy tej konkurencji nie ma ,wraca prawo dla sbkow i wsi do odnowienia sobie parku maszynowego? Kiedys jak panstwo jeszcze zdazylo im zakupic nowe linie produkcyjne , i Lewandowski oddal za zlotowke,zaraz po bylo cacy do dzis, a teraz jak trzba kupic pare srobek, to nagle pojawia sie prawo do odpisu?Beztrzlnosc elyt nie zna granic.
Pokaż wszystkie komentarze (17)